Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelerde ne tür enfeksiyonlara daha sık rastlanır?

10,021
kez izlendi
Puan: 3.72 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelerde ne tür enfeksiyonlara daha sık rastlanır?

İdrar yolu enfeksiyonları asemptomatik bakteriüri denilen formdan akut piyelonefrit adı verilen ciddi böbrek enfeksiyonlara neden olabilir. 

Asemptomatik bakteriüri denildiğinde hastada herhangi bir belirti görülmez. Ancak idrar tahlili yapıldığı zaman ciddi oranda bakteri ve lökosit artışı görülür. Bunların tedavisinde hastanın hidrate edilmesi, antibiyotik verilmesi ve idrar yolu antiseptiğinin kullanılması şeklindedir. 

Akut piyelonefrit denilen durumda ise enfeksiyon yerel noktada kalmaz böbreklere kadar ulaşır. Bu enfeksiyon hem bebeğin hem de anne adayının sağlığını tehdit eder. Bu hastalıkta anne adayı mutlaka hastaneye yatırılmalı ve gerekli tedaviler yapılmalıdır. 

Akut piyelonefritte kişide titremeyle yükselen ateş, böbrek ağrısı, idrar yaparken yanma, idrara sık çıkmak gibi şikayetler görülür. Hastanın genel durumu iyi değildir. Yapılan tahlillerde idrarda bakteriye rastlanır. Bu bakterilerin salmış olduğu toksinler hastada endotoksin şoku denilen bakteri şokuna neden olabilir. 

Böyle hastaların evde tedavi edilmeleri mümkün değildir. Bu kişiler hastane ortamında damardan antibiyotik alarak tedavi edilmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat