Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileler vitamin desteği almalı mı?

35,749
kez izlendi
Puan: 4.25 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileler vitamin desteği almalı mı?

Hamilelik döneminden 3 ay önce anne adaylarını folik asit almaları önerilmektedir. Folik asit hamilelik döneminde düşük riskini engeller. Folik asit, hamilelik öncesinde alındığı takdirde hamilelik süresince anne adayına destek olan bir vitamindir. Folik asit?in anne adayına katkısı kadar bebekte de nöral tüp defektini engeller. 

Yurtdışında yetişkinlik çağındaki bütün kadınlar folik asit kullanmaktadır. Folik asit hamileliğin ilk 3 ayına kadar kullanılması gereken bir vitamindir. Hamileliğin bazı dönemlerinde anne adayının kan değerlerine göre demir takviyesi alması gerekebilir. Düzenli ya da yeteri kadar beslenmeyen anne adayları için multivitamin desteği mutlaka alınmalıdır. 

Hamilelikte demir alımı bebeğin beyin oksijenlenmesini sağlamakta ve hücre yapısının artmasını kolaylaştırmaktadır. Bebeğin zeka gelişimi için annenin gebelikte A, E, B1 ve B6 vitaminlerini yeterli miktarda alması gerekir. Folik asit adı verilen, hücrelerin gelişimini arttıran maddelerin gebelik öncesi takviyesinin başlanması ve mineral olarak bakır, selenyum, demir, kalsiyum, magnezyum, iyot içeren gıdaların alınması gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat