Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileler uyurken hangi pozisyonları tercih etmeli?

50,231
kez izlendi
Puan: 4.20 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileler uyurken hangi pozisyonları tercih etmeli?

Hamilelik döneminde tercih edilmesi gereken uyku pozisyonu sol yan pozisyondur. Yapılan araştırmalarda hamilelikte kalbin tarafına, sol yana doğru yatmanın bebeklerinin beslenme ve kan akışının düzenlenmesi açısından en sağlıklı pozisyon olduğu belirlenmiştir. 

Hamilelik döneminde uykunun en sıkıntısız olduğu dönem ilk 3 aydır. Anne adayları kiloların artmadığı ilk 3 ayda kendilerini sol tarafa yatmaya alıştırması önemlidir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde vücudun ağırlaşması ve bebeğin büyümesi ile beraber ortaya çıkan sırt üstü yatma pozisyonu bebeğin beslenmesi ve kan dolaşımı için uygun bir pozisyon değildir. 

Gebelikte yatış pozisyonu

Gebeliğin 3. ayından itibaren anne adayları bebeğin sağlıklı büyümesi için sırtını destekleyen ve rahat bir pozisyon olan sol yana yatmaya alışması gerekir. 

Sırt üstü yatış pozisyonu mide içerisindekilerin yemek borusuna kaçmasına neden olabilir. Bu pozisyon anne adaylarının bacaklarına giden kan dolaşımını da bozacağı için kramplarda artışa neden olabilir. Dolayısıyla gebeliğin ilerleyen dönemlerinde sırt üstü pozisyonda yatılmamalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat