Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileler pilates yaparken ne tür sorunlar yaşayabilir?

9,374
kez izlendi
Puan: 3.92 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileler pilates yaparken ne tür sorunlar yaşayabilir?

Hamilelik döneminde pilates ya da farklı bir egzersiz yaparken normal şartlar altında gerçekleşmeyecek sorunlar yaşanabilmektedir. 

Örneğin gebelikte pilates esnasında ani kramplar yaşanabilir. Yaşanan bu kramplar o anda yapılan hareketle ilgili olmayabilir. Yapılan egzersizin dışında magnezyum, kalsiyum ya da potasyum eksikliği gibi mineral eksikliğine bağlı kramplar da olabilir. 

Gebelikte pilates yapmadan önce anne adayının mutlaka kadın doğum uzmanına danışması, yapacağı egzersiz türü konusunda onu bilgilendirmesi gerekir. Örnek vermek gerekirse, özellikle ilk gebeliklerde ortaya çıkabilen düşük yapma riski söz konusu ise, bu gebelik süresince doktor tarafından egzersiz yapılması önerilmez. Yine sağlıklı bir gebelik dahi olsa, hamileliğin ilk 3 ayında düşük tehlikesi olabildiği için yüksek tempolu ya da ağırlık içeren egzersizlerin yapılması önerilmemektedir.

Pilates esnasında anne adayın ani kasılmalar yaşanabilir. Kasılma anında anne adayının panik yapması kasılmanın daha şiddetli hissedilmesine neden olabilir. Bu nedenle kasılma sırasında sakin olunmalıdır.

Pilates hareketleri konusunda uzman eğitmenler tarafından yaptırılmalıdır ve mutlaka gebelikte pilates konusunda deneyimli bir pilates eğitmeni seçilmelidir.

Pilates hareketleri çok kontrollü şekilde yapılmaktadır. O sebeple, doğru bir eğitmenle ve kurallarına uygun şekilde gerçekleştirildiğinde anne adaylarının pilates sırasında sakatlanma riski yoktur. 

Pilates sırasında ani baş dönmeleri, ateş yükselmesi olması gibi durumlar olursa yapılan hareket hemen sonlandırılmalı, anne adayı sakin bir şekilde bulunduğu yere oturmalıdır. Baş dönmesi devam ediyorsa ayaklar biraz daha yükseğe konulmalıdır. Eğer anne adayında kasılma ya da omurga kilitlenmesi varsa anne adayı sakin bir şekilde ağızdan nefes almalı ve rahatlamaya çalışmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat