Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileler idrar yolu enfeksiyonuna karşı ne gibi önlemler almalı?

21,834
kez izlendi
Puan: 4.46 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileler idrar yolu enfeksiyonuna karşı ne gibi önlemler almalı?

Gebelik dönemi idrar yolu enfeksiyonlarına eğilimin arttığı bir dönemdir. Bu enfeksiyonlar basit bir sistit olabileceği gibi, ciddi bir piyelonefrit (böbrek enfeksiyonu) gelişimi de söz konusu olabilir.

Üriner enfeksiyonun olabilirliğini en aza indirgemek amacıyla gebelik dönemindeki anne adaylarının sıvı alımına dikkat etmesi gerekir. 

Gebelik döneminde bol sıvı almak, idrarın yapılarak bölgenin temizlenmesine katkı sağlar. Aynı şekilde sıvı almak geride kalan idrarın seyrelmesine yardım edeceğinden enfeksiyon riskini azaltır. 

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu riskini azaltmak için en erken dönemde idrar kültürü yapılması oldukça etkilidir. İdrar kültüründe üreme olduğunda üreyen bakteriye uygun antibiyotik tedavisi verildiğinde gebeliğin kalan döneminde sistit ve piyelonefrit ortaya çıkma olasılığı önemli ölçüde azalır.

Kişide ya da eşinde cinsel yolla bulaşan hastalıklar varsa (genital uçuk gibi) cinsel ilişkiye ara verilmemelidir. Ancak eşler ilişkiye girmek istiyorsa mutlaka korunmalıdır. Gebelerin ilk 3 ay içerisinde bağışıklık sistemlerini yüksek tutmaları gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat