Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileler günlük ne kadar su tüketmeli?

9,162
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileler günlük ne kadar su tüketmeli?

İnsan vücudunun yaklaşık olarak %60-70'i sudan oluşmaktadır. Yeni doğan bebeklerde bu oran %90, çocuklarda %70'tir. Yaş ilerledikçe yağ dokusu suyun yerini alır. Bu nedenle yetişkinlerde %60 olan su miktarı yaşlılarda yaklaşık olarak %50'dir. 


Vücuttaki bütün sistemler, organlar ve hücreler yeterli su olmadan fonksiyonlarını sürdüremezler. Bedende taşıyıcı görevi olan su, hücrelere besin ve oksijen taşırken atıkları da bedenden uzaklaştırır. 

Yeterli miktarda su alınmaması durumunda vücudun direnci düşer, hazımsızlık, kabızlık, yorgunluk, baş ağrısı gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu nedenle günlük yaklaşık olarak 2,5 litre su tüketilmelidir. 

Gebelikte günlük su tüketim miktarına ek olarak 300 ml daha suyun tüketilmesi gereklidir. Bunun yanında aktif egzersiz yapan hamileler, gebeliğini yaz mevsiminde geçirenler 1 - 2 bardak daha ekstradan su içmelidir. 2,5 - 3 litre su yaklaşık olarak 8 - 10 bardak suya denk gelir.

Günde tüketilmesi gereken 8 - 10 bardak su, şu şekilde tüketilebilir:
- Sabah, öğle ve akşam 1'er bardak
- Öğün aralarında 2'şer bardak
- Gece yatmadan önce 1 bardak

Vücudun su ihtiyacı sadece su ile karşılanmaz. Yiyip içilen diğer besinler ve sulu gıdalar da su tüketimine yardımcı olur. Ancak günlük olarak tüketilecek 2,5 litre sıvının mutlaka sudan yana kullanılması, bunun yanı sıra yine çok kuru beslenmemeye dikkat etmeli, günlük vitamin, mineral dengesi için meyve, sebze tüketmeye devam etmeye özen gösterilmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat