Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileler doktor kontrolü için işyerinden istediği zaman izin alabilir mi?

10,554
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileler doktor kontrolü için işyerinden istediği zaman izin alabilir mi?

İşveren, hamile çalışanlarına periyodik doktor kontrolleri için izin vermek zorundadır. Ancak doktor kontrolüne gitmeden önce işveren bu konuyla ilgili bilgilendirilmelidir. İşçiler kendi bireysel kararlarıyla habersiz şekilde kontrole gidemezler, çünkü işveren yönetim hakkı gereğince işyerindeki çalışma şartlarını belirlemek durumundadır. Ancak her kadında hamilelik farklı seyrettiği için işverenler her hamile işçiden aynı çalışma düzenine ve periyodik kontrol takvimine uymalarını isteyemez. Bu anlamda bu düzenin anne adayı çalışan ile işveren arasında daha öncesinde konuşularak belirlenmesi önemlidir. 

Gebelik sürecini takip eden kadın doğum uzmanı kimi zaman hamilenin daha uzun süre dinlenmeleri gerektiğini belirtebilir. Gebelik süresi boyunca bazı hamilelerin yatak istirahati almaları gerekebilir. Bu nedenle işverenler, hamile çalışanlarla ilgili periyodik kontrol düzenlemesi yaparken hamilelerle görüşmeli ve çalışma koşullarını o şekilde belirlemelidir. 

Hamilelikte fazla mesai kuralları

Tüm bunlara ek olarak, çalışan anne adaylarına işyeri fazla mesai yapması için baskı kuramaz. İşveren tarafından da bu durumla ilgili herhangi bir istekte bulunulamaz. Cumartesi günü çalışılan şirketteki hamilelerden 7,5 saati geçmeyecek şekilde cumartesi günü çalışması istenebilir. İşveren, işyerinde bulunan hamileler için günde 7,5 saati geçmeyecek bir çalışma programı hazırlamak zorundadır. Keza hamile bir kadın aynı zamanda istememesine rağmen gece vardiyasına zorlanamaz. Bu anlamda çalışan kadınlar gebelik dönemindeki haklarını iyi bilmelidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat