Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileler çalışma koşullarında düzenleme talep edebilir mi?

3,859
kez izlendi
Puan: 4.88 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileler çalışma koşullarında düzenleme talep edebilir mi?

Hamile çalışanlar gebe olduklarına dair belge aldıktan sonra işverenden çalışma saatlerinin düzenlenmesi ile ilgili talepte bulunabilirler. Uzun süre oturma ya da ayakta durmalarının gerektiği durumlarda sık sık ve uzun ara verilebilecek şekilde yeniden düzenleme isteyebilirler. Hamileler postüral duruş bozukluğuna neden olacak çalışma şartlarından kendilerini koruyacak bir çalışma düzeni isteyebilir. Aynı şekilde hamile çalışanlar sabah çok erken ve akşam ise çok geç saatlerde çalışmayacak şekilde yeniden düzenleme talep edebilir. 

Hamile kadınlar için işyerinde çalışma kuralları

Hamile çalışanların tek başlarına çalışmamaları gerekir. Ancak işveren, iş koşullarından dolayı tek çalışmak zorunda kalan hamilelerin diğer çalışanlarla iletişime geçebilmesi için gerekli koşulları sağlamak zorundadır. Dinlenmesi gereken hamile çalışanlar için gerekli koşullar temin edilmelidir. 

Hamilelerin çalışma şartlarında dikkat edilecekler

Hamile çalışanların fiziksel olarak yorulmayacakları çalışma şartları işveren tarafından sağlanmalıdır. Merdiven, platform gibi düşme tehlikesi olan yüksek yerlerde çalışan hamileler için gerekli tedbirler alınmalı ya da çalışma şekilleri değiştirilmelidir. Aynı şekilde hamile çalışanların 80 desibelden daha yüksek ses olan ortamlarda çalışması engellenmelidir. Ani sarsıntı ya da yüksek titreşimin olduğu ortamlarda çalışan hamileler için uygun şartlar sağlanmalıdır. Eğer bu imkanlar sağlanamıyorsa çalışma yerleri değiştirilmelidir.

Hamile kadınlar için işyeri yükümlülükleri

Hamile çalışanların hem kendilerinin hem de bebeklerinin sağlığını tehlikeye sokacak şekilde araçsız yük taşımaları yasaktır. Mevzuatta hamile çalışanların çalışma şartları özel olarak belirtilmiştir. Buna göre hamile çalışanların radyoaktif madde bulunan, kimyasal üretim yapan yerlerde çalıştırılması yasaktır. Yönetmeliğin bir diğer maddesinde hamile çalışanların çok sıcak, soğuk ya da basınçlı alanlarda çalışması ile ilgili işveren yeni düzenleme yapmak zorundadır. Hamilelerin bu tarz alanlarda çalışmaması sağlanmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat