Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileler bitki çayı içerken nelere dikkat etmeli?

60,846
kez izlendi
Puan: 3.89 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileler bitki çayı içerken nelere dikkat etmeli?

Hamileler gebelik süresi boyunca bitki çayı içebilir. Ancak halk arasında bilinen yanlış inanışa göre aynı bitki çayından günden 5 fincan içerseniz ilaç etkisi yapar. Bazı bitki çayları da vücuda zararlı olabilir. Örneğin tansiyonun artması gibi. Fazla bitki çayı tüketmek bazal metabolizmayı çok hızlandırdığı için bebeğin gelişimine zararı olabilir. 

Hamilelik süresi boyunca anne adaylarının aynı bitki çayından 2 fincandan fazla içmemesi gerekir. Farklı bitki çaylarından 2 fincandan fazla tüketilebilir. Normal koşullarda hamilelerin günde 5 fincandan fazla bitki çayı içmemesi gerekir. 

Yeşil çay hamilelerin zorunlu olarak tüketmesi gereken çaylardan değildir. Aynı şekilde kekik çayı tansiyonun yükselmesine neden olmaktadır. Bu bitki çayları yerine rezene, yasemin, papatya, ıhlamur, adaçayı gibi bitki çayları ile açık ve limonlu siyah çay içilebilir. Adaçayı antiseptik özelliğinden dolayı bir fincandan fazla içilmemelidir.

Çaydaki kafein oranı

Gebeler için günlük tüketilmesi gereken kafein miktarı yaklaşık 200 mg'dır. Bir çay bardağı çay ise yaklaşık 40 mg civarında kafein içerir. Bu nedenle çayın sınırlı sayıda tüketilmesi gerekmektedir.

Çay, besinlerle birlikte alındığında içerdiği maddeler nedeniyle besinlerdeki C vitamini ve demir emilimini engelleyebilir. Bu nedenle hamileler çayı besinlerle birlikte tüketmemeye özen göstermelidir.

Anne adayları bitki çaylarının seçiminde de dikkatli olmalıdır. Gebelik döneminde her bitki çayının tüketilmesi doğru değildir. Bazı çayların bebeğin sağlığı konusunda olumsuz etkileri olabilir.

Gebelik döneminde tüketilebilecek bitki çayları
- Zencefil
- Ihlamur
- Papatya
- Rezene
- Kuşburnu
- Yeşil çay

Hamilelik döneminde tüketilmesi sakıncalı olan bitki çayları ise şöyle sıralanabilir:
- Adaçayı
- Ahududu çayı
- Sinameki
- Fesleğen
- Keten tohumu 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat