Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileler bebeklerinin zeka gelişimi için nelere dikkat etmelidir?

3,405
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileler bebeklerinin zeka gelişimi için nelere dikkat etmelidir?

Gebelikte bebeğin zeka gelişimi için annenin yeterli beslenmesi ve yediği yiyeceklerin mineral ve vitamin içermesi çok önemlidir. Bu vitaminlerin özellikle A, E, D, B1 ve B16 vitamini olmasında fayda var. Mineral açısından çinko, selenyum, bakır ve folik asit alımı bebeğin zeka gelişimi üzerinde olumlu etki yapar. Gebelik öncesinde alınan folik asit bebeğin özellikle beyin gelişiminde önemli yer tutar.

Hamilelik dönemi boyunca annede aşırı kilo alımı olduğunda bebeğin kilosu da fazla olabilmekte ve doğum esnasında bazı travmalar sonucu beyinde zedelenmeler meydana gelebilmektedir. Ayrıca hamilelik dönemi boyunca annenin egzersiz yapmasıyla bebeğe giden kan akımının sağlanması durumunda oksijenlenme artarak bebeğin akciğer ve beyin gelişimini hızlandırır.

Hamilelik döneminde annenin sıkıntı ve stresten uzak kalması, psikolojik olarak rahat olması bebeğin zeka gelişimi üzerinde oldukça etkilidir. Annenin bebeğiyle iletişim halinde olması ve ona rahatlatıcı hareketlerde bulunması bebeğin ileri yaşlarına katkı sağlar. Özellikle öğrenme ve konuşma konusunda olumlu etkiler gösterir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat