Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamile olduğu için işten çıkarılanlar yasal olarak ne yapabilir?

17,112
kez izlendi
Puan: 4.91 / 5
Detaylı Açıklama

Hamile olduğu için işten çıkarılanlar yasal olarak ne yapabilir?

Anne adayları hamile olduklarından dolayı işten çıkarıldıkları takdirde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı?na başvurabilirler. Aynı şekilde bulundukları illerdeki bölge müdürlüklerine de başvuruda bulunabilirler. 

Bölge müdürlükleri kendilerine verilen dilekçeleri bulundukları illerde varsa grup başkanlıklarına ya da bağlı bulundukları grup başkanlıklarına iletmek zorundadır. Grup başkanlıklarında bakanlığa bağlı olarak çalışan iş müfettişleri bu durumla ilgili inceleme yapabilir. 

Hamileliği nedeniyle işten çıkarıldığını düşünen anne adayları iş mahkemelerine giderek haklarını yargı yoluyla arayabilir. İşyerinin ya da ikametinin bağlı bulunduğu iş mahkemesine giderek dava açabilir. 

Hamilelik nedeniyle işten çıkarıldığını ispatlama

Hamilelik nedeniyle işten çıkarıldığını düşünen anne adayları bu durumu ispatlamak zorundadır. Anne adayının hamilelik nedeniyle işten çıkarıldığına dair elinde kanıt varsa işveren bunun aksini ispatlamak zorundadır. Anne adayları hamilelik nedeniyle işten çıkarıldıklarında yasal tazminatlarının yanı sıra, gebelik nedeniyle işten çıkarıldıkları da ispatlanırsa, 4 aya kadar ekstra tazminat almaya hak kazanır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat