Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamile kalmayı kolaylaştırmak için neler yapabiliriz?

111,888
kez izlendi
Puan: 4.26 / 5
Detaylı Açıklama

Hamile kalmayı kolaylaştırmak için neler yapabiliriz?

Gebeliğin oluşabilmesi için kadının yumurtlama zamanına yakın bir zamanda cinsel ilişkiye girilmesi gerekmektedir. Yumurtlama zamanı kadından kadına değişikliklik göstermekle birlikte, aynı kadında aydan aya değişik günlerde de olabilir. Yani normal şartlarda 28 günde 1 defa âdet gören bir kadının yumurtlama zamanı yaklaşık olarak 14. gün civarındadır. Âdetin 1. gününden itibaren hormonal aktivitelerinin başlamasıyla yaklaşık 14. gün civarında yumurtlama durumu meydana gelir.

Gebelik planlayan çiftlerin henüz hamile kalmadan birtakım önlemler alarak sağlıklı yaşam biçimlerini benimsemeleri elbette gebe kalmayı kolaylaştıracaktır. Örneğin; üreme hücreleri üzerindeki zararı en çok bilinen, alkol ve sigaranın azaltılması en önemli önlemlerden biridir. Çünkü alkol ve sigara üreme hücrelerinde önemli olumsuz etkilere neden olmaktadır. Bunun dışında yine gebelik planlayan çiftlerin, hem psikolojik hem de fizyolojik olarak daha sağlıklı bir yaşam tarzını belirlemelerinde oldukça yarar vardır. 

Kişilerin ideal kiloda olması gebe kalmayı kolaylaştıracaktır. Eğer çiftlerin kilo fazlalıkları varsa bunların önceden verilmesi gerekmektedir. Fazla ya da eksik kiloya sahip kişilerin ideal kiloya sahip olabilmeleri için çabalaması faydalı olacaktır. Ayrıca kan şekeri değerlerinde problem varsa düzenlenmesinin yapılması gebe kalınması üzerinde olumlu etki yapacaktır.  

Gebe kalmak için yaş faktörü de çok önemlidir. Özellikle 35 yaş altı kişilerin düzenli cinsel ilişki ile 1 yıl içinde gebe kalma potansiyeli yüksektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat