Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamile kadınlar nelere tiksinti duyabilir?

8,891
kez izlendi
Puan: 3.89 / 5
Detaylı Açıklama

Hamile kadınlar nelere tiksinti duyabilir?

Gebelikte aşerme olduğu kadar bu dönemde bazı yiyeceklere karşı tiksinti de ortaya çıkabilir. Hamilelikte tiksinme durumu genellikle gebenin yararınadır. Daha önce çok sigara içen bir hamile nikotinden nefret etmeye başlayabilir. Aynı şekilde hamilelik öncesinde aşırı alkol tüketen gebeler hamilelik dönemi boyunca alkolden tiksinebilir. Katkı gıdası içeriği çok olan yiyecekleri tüketenler hamilelik döneminde bu gıdalardan tiksinebilir. 

Hamileler yiyecek dışında nelerden tiksinebilir?

Hamilelik dönemi boyunca hormonların etkisi ile koku ve tat alma duyusunda bazı değişiklikler yaşanır. Bu dönemde gebeler deterjan, sabun, parfüm gibi maddelerin kokularına karşı aşırı hassas olabilirler. Bu süreç çok doğal karşılanmalıdır ve hamileliğin ilerleyen dönemlerinde ya da hamilelik sonrasında ortadan kalkar. 

Aşerme genellikle hamileliğin ilk 3 ayında görülür. Hamileliğin 8. haftasında gebelik hormonu denilen Beta HCG en yüksek seviyesine ulaşır ve 14 haftadan sonra da normal seviyesine geriler. Hamileliğin 5. ayından itibaren aşerme durumu ortadan kalkmalıdır. Eğer aşerme çok uzun sürerse mutlaka uzman hekimden yardım alınmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat