Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamile kadınlar ne tür çorapları tercih etmeli?

1,016
kez izlendi
Puan: 3.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamile kadınlar ne tür çorapları tercih etmeli?

Gebelik döneminde hormonların etkisiyle vücutta su ve tuz tutulması nedeniyle ayak bileklerinde ve bacaklarda şişme olmaktadır. Bu nedenle anne adayları çoraplarını seçerken özellikle soket çoraplarında boğaz kısmının bileği sıkmayacak çoraplar olmasına dikkat etmelidir. Sıkan çoraplar giyildiği takdirde bacakta ödem fazlalaşır.

Gebelik döneminde tercih edilen külotlu çoraplarda karın panelinin bulunması gerekir. Anne adayı ancak bu çoraplarla rahat edecektir. En büyük bedenin alınması daha rahat kullanımı sağlar. Çorabın materyali de çok önemlidir. Opak koton çoraplar tercih edilebilir. Çorap seçiminde de doğal kumaşlar, doğal elyaflar vazgeçilmez olmalıdır.

Varis çorabı

Hamilelik süreci varis oluşumunu kolaylaştırır. Gebelik hormonlarının etkisiyle toplardamarlardaki duvar elastikiyeti azalır. Bacaktan kalbe dönen toplardamarlardaki kan büyüyen rahim etkisiyle dönüşte zorluk yaşar bu nedenle vücudun alt kısımlarında göllenme görülür. Bunlar bacakta ince, kılcal, yüzeyel damarlar varis şeklindedir. Varisler çok büyük olursa ağrı ve hassasiyete yol açabilirler. 

Gebelikte varis çorabı doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Kullanılacak olan varisin boyutuna doktorlar birlikte karar verilebilir. Genel olarak diz üstüne çıkarılan çoraplar önerilir. Gün içinde kullanılan varis çorabı yatarken çıkarılmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat