Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamile kadınlar bebeğin sağlıklı dişlere sahip olması için nelere dikkat etmeli?

17,385
kez izlendi
Puan: 3.92 / 5
Detaylı Açıklama

Hamile kadınlar bebeğin sağlıklı dişlere sahip olması için nelere dikkat etmeli?

Hamilelikten önce annenin ağız ve diş sağlığı kötüyse çocuğun ağız diş sağlığı da kötü olur. Anne hamilelik boyunca ağız diş sağlığıyla ilgili sorunlar yaşar. 

Anne hamile kalmadan önce ağız diş sağlığı kontrollerini yaptırıp sağlıklı hale getirdiyse, hamilelik süresince sorun yaşamaz ve çocuğun ağız diş sağlığı daha sağlıklı olur.

Hamilelikte ağız sağlığının korunmasının önemi

Anne hamileyken rahatlıkla çok iyi bir şekilde beslenebilir. Hamile kadın ağız diş sağlığıyla ilgili herhangi bir sorun yaşamayacağı için, ilaç kullanmak zorunda kalmayacaktır. Böylece çocuğa hiçbir kimyasal ilaç geçmeyecek ve çocuğun ağız ve diş sağlığıyla ilgili hiçbir problemi olmayacaktır. 

Anne ve bebeğin diş sağlığı açısından fosfor ve kalsiyum yönünden zengin meyve, sebze, tahıl, süt ve süt ürünleri ile et, balık ve yumurta gibi ürünler dengeli olarak alınmalıdır. Şeker ve tatlı ürünleri mümkün olduğu kadar alınmamalı, kurutulmuş meyve ve karamel gibi yapışkan besinlerden kaçınılmalıdır. 

Hamilelik sırasında düzenli ağız bakımının yapılması, hamilelik için gidilen rutin kontroller gibi diş hekimine de gidilmesi oluşabilecek diş problemlerinin teşhisini kolaylaştırır, hızlı bir şekilde tedavi edilmesini sağlar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat