Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Halluks rigidus kimlerde görülür?

5,471
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Halluks rigidus kimlerde görülür?

Halluks rigidus her iki cinste de görülmesine rağmen kadınlarda daha sık yaşanan bir sorundur. Özellikle 40-60 yaş arası kadınlarda yaygın olarak görülebilir. BU gruptaki kadınlarda sık halluks rigidus görülmesinin çeşitli nedenleri vardır.

Halluks rigidusun en önemli nedenlerinden biri kötü, kalitesiz, ayak anatomisine uygun olmayan sağlıksız ayakkabılar kullanılmasıdır. Sivri burunlu ve topuklu ayakkabılar halluks rigidusa neden olabileceği gibi fazla düz tabanlı babet tarzı ayakkabılar da rahatsızlığın nedenlerinden biridir.

Yanlış ayakkabı kullanımının yanı sıra eklemlere zarar veren romatizmal rahatsızlar, ayak başparmağı eklemine alınan darbe ya da travmalar da halluks rigidusa neden olabilir. Özellikle erkeklerde, gut hastalığı olarak bilinen vücutta ürik asit seviyesinin artmasına bağlı ortaya çıkan tablolarda da halluks rigidus problemi sık görülür.

Bazı sporlarla uğraşan kişilerde de sert başparmak sorunu sıkça görülür. Koşma, bale, dans ve zıplamalı sporlarda ortaya çıkma ihtimali yüksektir. Halluks rigidus 70 yaşın üzerindeki kişilerde de sık görülür. El paşparmağında hareket zorluğu olan kişilerde de halluks rigidus ortaya çıkması çok büyük bir olasılıktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat