Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hacılar Kabe'nin içine girebilir mi?

7,839
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hacılar Kabe'nin içine girebilir mi?

Kâbe ziyarete açık değildir. Yani hacılar Kâbe'nin içine giremez. Kâbe'ye sadece görevliler ve Arap devleti ve diğer Müslüman ülkelerin liderleri gibi kişiler girebilir.

Tabi ki bu durum Müslümanlar için çok büyük bir eksiklik değildir. Bunun için Hz. Muhammed'in hz. Ayşe'ye öğrettiği bir yöntem vardır. Kâbe'nin kapısının sağ tarafında C şeklinde örülü bir yapı vardır. Bu yapıya Hicr adı verilir. Hz. Hacer ve Hz. İsmail'in mezarlarının da burada olduğu rivayet edilir.

Hz. Ayşe, Kâbe'nin içinde ibadet etmek istediğini söyleyince Hz. Muhammed kolundan tutarak onu hicre getirir, burada ibadet etmesini ister ve bu kısmın da Kâbe'nin bir parçası olduğunu söyler. Hicr denilen kısım Hz. Adem'in temellerini attığı, Hz. İbrahim'in de duvarlarını yükselttiği Kâbe'nin parçasıdır. Hz. İbrahim'den sonraki dönemlerde yeniden inşa çalışmaları yapılırken hicr Kâbe'nin dışında tutulmuştur.

Günümüzde de Kâbe'nin içinde ibadet etmek isteyenler hicrin içinde ibadet edebilirler. Böylece hacılar Kâbe'nin içine girmiş sayılır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat