Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Guzmanya bakımı nasıl yapılır?

13,807
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Guzmanya bakımı nasıl yapılır?

Guzmanya Türkiye'de evlerde en sık yetiştirilen bitkiler arasındadır. Guzmanya dayanıklı ve estetik bir görünüme sahip olduğu için çoğu evin salonunu süsleyen bir bitkidir.

Guzmanya iri ve etli yeşil yapraklı, yeşil yapraklarının ortasında iri ve kırmızı tonlarında bir çiçeğe sahiptir. Guzmanya bitkisinin çiçeği normal şartlarda uzun bir süre canlı kalır. Ancak çiçeğin sağlıklı kalması için toprağın nem dengesinin ve ortamın ışık koşullarının bitkinin sevdiği gibi olması şarttır.

Guzmanya günde en az 4 saat doğrudan olmamak kaydıyla gün ışığı almalıdır. Ayrıca guzmanya saksısı içindeki toprağın nem oranının daima yüzde 70-80 arasında kalmasına dikkat edilmelidir. Toprağın nemini koruması için bahar ve yaz aylarında mümkünse haftada iki kez sulama yapılması sağlanmalıdır. Bu yapılırken guzmanya toprağı balçık veya çamur haline gelmemelidir. bu açıdan guzmanya sulama dikkat gerektirir.

Guzmanya geliştikçe saksı ve toprak değişimi yapılmalıdır. Guzmanya humuslu toprakları sever. Bu nedenle humuslu ve nem tutma kapasitesine sahip toprak ve derin silindirik saksılar tercih edilmelidir. Suyun toprakta birikmemesi için saksının delikli olması ve dibinde suyu geçiren çakıl taşından bir tabaka oluşturulması yararlı olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat