Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Güven oyu nedir?

2,753
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Güven oyu nedir?

Güven oyu; parlamenter sistemlerle yönetilen devletlerde parlamenter sistemin yürütücüsü olan meclisin, yürütme mekanizmasının başı olan hükümete bir siyasi meşruiyet kazandırma biçimidir. Yeni seçilen hükümetin göreve başlaması sırasında ya da görevine devam ettiği esnada çok kritik bir durumda siyasi meşruiyetinin olduğunu hukuki ve siyasi zemine oturtturan bir anayasal işlemdir. 

Güven oyu verme işlemi meclis tarafından yerine getirilir. Anayasanın 110. maddesinde güven oyu tanımlanmıştır. Bu maddeye göre Bakanlar Kurulu'nun programı ve bakanların ismi, resmi olarak Cumhurbaşkanı'na sunulduktan en geç bir hafta sonra TBMM'de okunur ve güven oyu süreci başlar. 

Meclis, hükümete eşlik edecek olan bakanların kimler olduğunu ve programlarının neler olduğunu dinler. Güven oyu, yeni hükümete meclis tarafından siyasi meşruiyet verilmesi durumudur. Meclis tarafından kendilerine güven oyu verilen bakanlar kurulu ve başbakan yürütmenin başı olarak görevini icra etmeye başlar.

Anayasanın 111. maddesine göre görevini yapmaya devam etmekte olan bakanlar kurulu ve başbakan güven oyuna ihtiyaç duyabilir. Güven oyu alarak siyasi meşruiyet tazelenebilir. Özellikle kritik anlarda Bakanlar Kurulu ve Başbakanın güven oyu alması siyasi meşruiyeti getirecektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat