Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Günümüzde kökenleri Türk olan yabancı topluluklar var mı?

2,116
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Günümüzde kökenleri Türk olan yabancı topluluklar var mı?

Günümüzde kökenleri yabancı olan Türk toplulukları vardır, yani Türk iken daha sonra asimile olup başka milletlere dönüşen çok sayıda topluluk mevcuttur. Güneyden başlarsak Suriye ve Filistin'de; Kuzey Afrika'da özellikle Mısır ve Cezayir'de Türk olup, daha sonra Araplaşan çok sayıda Türk kökenli topluluk söz konusudur. 

Bunlardan başka Avrupa'da Slavlaşan Türkler bulunur. Balkanlarda Bulgarlar ve Macarlar, Türk iken Türklüklerini farklı sebeplerle yitirip başka milletler formuna dönüşmüşlerdir. Aynı zamanda Finlandiya civarında yaşayan kabileler de böyle gösterilebilir. 

Özellikle 1500'lü yıllarda sonra çok sayıda Türk boyunun, Türk kabilesinin ya da Türk beyinin kendi isimlerini bırakıp Ruslara katıldığını ve Ruslaştığını görüyoruz. Bunlar da ilerleyen yıllarda tam anlamı ile Rus asilzadelerini oluşturmuşlardır. Özellikle Moskova'nın doğusundaki alanda yaşayan Ugor kökenli kabilelerde tüm yer isimlerinin Slavca olmayıp Ogurca olması, örneğin Volga ırmağı veya Ural dağları isimleri, bölgede Türk halklarının yaşadığını ve zamanla Slavlaştığını ya da uzaklaştığını, farklı bir form aldığını göstermektedir. 

Aynı durum İran'da da geçerlidir. Çok sayıda Türk kökenli boy İranileşmiştir diyebiliriz, Kafkaslarda olduğu gibi. Örneğin Gürcülerin arasında çok fazla Kıpçak vardır.

Çin ve Tibet'te ise durum çok açıktır. Çin kaynaklarında soy kütüklerinde açıkça bellidir ki, değişik tarihlerde Türkler Çin'e giderek Çin'de farklı devletler kurmuşlar, daha sonra Çinleşmişlerdir. Çinleşmelerinin nedeni dini olarak gösterilebilir. Bunun dışında coğrafyanın etkisi ve özellikle nüfusun azlığı da gösterilebilir. Örneğin 4. Yüzyıl'da Çin'de Türkler üniversite kurmuşlardır. Ancak onlar Budist Türkler olduğu için zaman içinde bu özelliklerini yitirip Çinleşmişler ve Çin isimleri almışlardır ki bunlar da Çin kaynaklarında açıkça belirtilmiştir. 

Doğu Anadolu'da, Güney Doğu'da ve özellikle Kuzey Irak'ta çok sayıda Türkmen aşireti Kürtleşerek kendi öz kimliğini yitirmiştir. Bunu dillerinden, kabile isimlerinden anlamak mümkündür ama zaman içerisinde Osmanlı politikası veya Osmanlı'nın hatalı politikaları sonucu Kürtler oradaki Türkmenleri asimile etmişlerdir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat