Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Günlük tuz tüketimimizi nasıl dengeleyebiliriz?

427
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Günlük tuz tüketimimizi nasıl dengeleyebiliriz?

Tuz günlük beslenmemiz içinde önemli bir yere sahip. Her gün tükettiğimiz hemen hemen her yemekte tuz var. Ancak aşırı tuz tüketmek vücuda zarar vererek, kalp-damar, tansiyon, mide, böbrek hastalıkları gibi önemli sistemik rahatsızlıklara yol açabilir. Bu nedenle tuz tüketiminin ölçülü olması gerekir.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre sağlıklı bir yetişkin için günlük tuz tüketimi 5 gramı aşmamalıdır. 5 gram hemen hemen dolu dolu bir çay kaşığı tuza denk gelir. Yani günlük, 1 çay kaşığı tuztan fazlası vücuda zararlıdır. Türkiye'de ise kişi başına ortalama tuz tüketimi önerilenin tam 3 katıdır. Yapılan araştırmalara göre Türkiye'de yaşayan bir yetişkin her gün ortalama 15 gram tuz tüketir ki bu gerçekten toplum sağlığı açısından büyük riskler yaratır.

Tuz tüketimini görünen tuz tüketimi ve görünmeyen tuz tüketimi olarak ikiye ayırmalıyız. Görünen tuz yemeklere sonradan eklediğimiz toz ya da kristal halindeki tuzdur. Görünmeyen tuz ise pek çok hazır besinde bulunabilir. Örneğin şarküteri ürünleri, cipsler, kuruyemişler, ekmekler, soslar, turşu, peynir ve bunlara benzer hemen her işlenmiş (paketlenmiş) besinde görünmeyen tuz vardır.

Tuz tüketimini azaltmak için bu besin maddelerini fazla tüketmemek gerekir. Ayrıca yemek yaparken yemeklere daha az tuz koymak ve tuz içeriği yüksek olan her türlü besini azaltmak da tuz tüketimini azaltmak için alınabilecek önlemler arasında yer alır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat