Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Günlük su tüketimimiz nasıl olmalı?

6,763
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Günlük su tüketimimiz nasıl olmalı?

Doğru miktarda su içmek en az günlük beslenmemiz kadar önemlidir. Çünkü insan vücudunun yüzde 65-70 kadarı sudur. İnsan vücudunun canlılık fonksiyonlarını sürdürebilmesi için yeterli miktarda suya ihtiyacı vardır. Su vücutta sindirim sisteminde, vücuttaki atık ve toksinlerin uzaklaştırılmasında, mide enzimlerinin yeterli oranda çalışmasında ve kan dolaşımında son derece önemli bir yer tutar. 

1-2 bardak su içerek günü geçirmek vücudun ihtiyaç duyduğu su mikatırını karşılamak açısından yetersizdir. Az su içildiğinde vücut fonksiyonları doğru şekilde yerine getirilemeyeceği için sağlık problemleri ortaya çıkabilir. 

Erkek ve kadın yetişkinlerin gün içinde almaları gereken su miktarı değişiklik gösterir. Yetişkin erkeklerin günde 2,5-3 litre su tüketmesi tavsiye edilir. Kadınlarda ise bu rakam günde en az 1,5 litre kadardır. Bu rakam 2-2,5 litreye kadar çıkabilir. 

Çocukların da su tüketimi önemlidir. Çocuklarda su tüketimi günde en az 1 litre su olması gerekir. 

Gün içinde içilen çay, kahve, gazlı içecekler ya da meyve suları hiçbir şekilde su yerine geçmez. Aksine bunlar vücuttaki suyun daha hızlı atılmasına neden olur. 

Öte yandan içilen su miktarını da abartmamak gerekir. Günde 3 litreden fazla su içmek kadınlarda da erkekler de çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. 3 litreden fazla su içmek suyun toksik etkisini açığa çıkarır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat