Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Günlük kalori ihtiyacımızı nasıl hesaplayabiliriz?

86,502
kez izlendi
Puan: 4.30 / 5
Detaylı Açıklama

Günlük kalori ihtiyacımızı nasıl hesaplayabiliriz?

Günlük kalori ihtiyacı kişiden kişiye değişir. Bunda yaş, boy, kilo, ideal ağırlığınızda olup olmadığınız ve tüm bu kavramların ışığında metabolizma hızınızın çalışma hızı ve biçimi etkilidir. Tüm bu bilgilerin ışığında yapılan teorik hesaplamalar sonucu metabolizma ihtiyacınız ve kalori yakımınız bulunur. Bu ihtiyaç teorik olarak hesaplandığında, kesinlikle bu kaloriyi yakacağınız anlamına gelmez. Bazen teoride günlük kalori ihtiyacınız ve harcamanız gereken enerjiden bağımsız olarak, vücudunuz çok daha fazla kaloriye ihtiyaç duyabilir. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz: Kas kitlesi yüksek olan kişilerin enerji ihtiyacı daha fazla olabilir. Çünkü vücutları daha fazla yakar. Yağ oranı yüksek olan kişilerde de enerji ihtiyacı daha düşük çıkacaktır. 

Günlük alınması gereken kalorinin (enerjinin) hesaplanması, teori ile pratik arasındaki ölçümün yapılması ile ortaya çıkar. Bu ölçüm sonucunda, kişinin olması gereken ağırlığı içinde yakması gereken ağırlık, teorideki ile örtüşüyorsa, bu kalori üzerinden gidilir. Fakat bu hesaplama için mutlaka bir diyetisyen kontrolünde olması gerekir.

Olasılık hesaplaması yaptığınızda, metabolizmanız aslında yeterince buna uygun çalımıyor olabilir. Bu nedenle diyet sırasında bu olasılık hesabının üzerinde bir kalori ile de çalışıyor olabilirsiniz, altında da. Bu nedenle bu hesaplamaların bir uzman dahilinde yapılması gerekir. 

Kalori hesaplamaları, sağlık durumuna, boya, kiloya ve yaşa özellikle de cinsiyete göre yapılır. Özel bir hesaplama yöntemi vardır. Diyetisyenler tarafından bu hesaplama yöntemiyle kişinin alması gereken kalori hesaplanır.

Kalori hesabı kişiye göre yapılır

50 kiloda bir insanın alması gereken kalori 50 kilo üzerinden hesaplanır ve bunun üzerinden azaltmaya gidilerek kilo verimi sağlanır.

Genelde normal kiloda, yani 50-55 kiloda bir kadının alması gereken kalori ortalama 1400-1600 arasındadır. 1400-1600 kalori arasındaki bir enerji alımı o kişi için yeterlidir ama bu kişinin boyuyla, kilosuyla ve yaşıyla da değişkenlik gösterir.

Erkekler daha fazla kaloriye ihtiyaç duyar

Erkeklerde ise bu değer daha yüksektir çünkü erkeklerin metabolizması farklıdır, daha fazla enerji harcarlar. Onların alması gereken kalori 1800-2000 kalori arasında değişir.

Bu değerler yaşlılarda daha yüksektir. Özellikle hasta yaşlılarda değerler daha da yüksek olur. Genelde yaşlıların diyet içeriğinde 2000 kalori civarı enerji verilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat