Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Güneş yanığı olmaması için nelere dikkat etmeliyiz?

7,684
kez izlendi
Puan: 4.75 / 5
Detaylı Açıklama

Güneş yanığı olmaması için nelere dikkat etmeliyiz?

Cildimizde güneş yanığı olmaması için dikkat edilmesi gereken birçok unsur vardır. Özellikle yazın dışarı çıkmadan, güneşlenmeden yarım saat önce güneş koruyucumuzu tüm vücudumuza uygulamamız gerekir. Yüzümüze, gövdemize, vücudumuzda ışık gören tüm alanlara, kollarımıza ve ellerimizin üzerine güneşe çıkmadan yarım saat önce güneş kremi sürmeliyiz. Aynı işlemi denize girdiysek ya da terlediysek tekrarlamalıyız.

Güneş yanığı olmamak için krem kullanımı 

Güneş yanıkları ile karşılaşmamak için güneş koruyucusunu 2-3 saatte bir yenilemek gerekir. Güneş kremini sık sık yenilemezsek özellikle güneşin dik geldiği saatlerde güneş ışınlarından etkilenen cildimizde birtakım değişiklikler meydana gelir.

Güneş yanığı ve kanser riski

Güneş ışınlarının etkisi nedeniyle vücudumuzda meydana gelen değişikliklerden en bariz olanı güneş yanığıdır. İnsanın hayatı boyunca bir kere bile su toplayacak derecede bir güneş yanığı geçirmesi deri kanseri riskini artıran bir unsurdur. Cilt yanığı çocukluk yaş grubunda olduysa çok daha yüksek bir risk söz konusudur. Bunların olmaması için en önemli şey güneş koruyucusu kullanmak ve açık renk kıyafetler giymek önemlidir.

Güneş yanığı olmamak için kıyafet seçimi 

Açık renk kıyafetler belli bir orana kadar cildimizi ışıktan koruyacaktır. 15 koruma faktörlü bir güneş koruyucu kullanmışsınız gibi düşünebilirsiniz. 

Güneş yanığından korunmak için

Güneş yanığı sorunu yaşamamak için vücudumuzun açıkta kalan kısımlarını kapatmak, güneşin dik geldiği öğle saatlerinde güneş ışığı altında bulunmamak gölgede durmak, güneş altında uzun süre yürümemek gibi önlemler güneş yanığı olmamızı bir derece önlemektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat