Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Güneş sivilceye neden olur mu?

767
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Güneş sivilceye neden olur mu?

Güneş ışınları halk arasında Ultraviyole A ya da Ultraviyole B olarak bilinir. Aslında ultraviyole ışınları tedavi sırasında kullanılır. Sadece sivilce için değil, dermatolojik deri hastalıklarının tedavisinde de ultraviyole ışınları kullanılır. 

Sivilce tedavisinde de Ultraviyole B ışınlarının kullanılıp, cilde faydalı olduğu gözlenmiştir. Dolaylı olarak aslında güneş ışınlarının akne ve sivilce gibi deri hastalıklarına çok faydalı olduğu söylenebilir.

Yaz aylarında aknesi olan kişilerin aknelerinde bir azalma olduğu da görülür. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta ultraviyole ışınlarının deri ile temasının hangi dozda olduğu. Cilt üzerinde uzun süreli ultraviyole teması olduğu zaman deride kurumalar görülebilir. Bu kurumalar cilt altında siyah ya da beyaz noktalara sebebiyet verebilir. Bu yüzden güneş ışınlarının cilt ile uzun süreli teması tavsiye edilmez.

Güneşin deri ile uzun süreli temasının sonucu olarak erken yaşlanma, kırışıklık, güneş lekelenmeleri gibi durumla ortaya çıkabilir. 

Güneşin kolajenle birleşerek cilde zarar vermesini engellemek için güneşten korunmak gerekir. Güneşin cilt ile temas edilebilirliğini ayarlamak ve güneş ışınlarının kötü etkilerine karşı önlem almak gerekir. Uzun süreli temaslarda güneş ışınlarının faydalı etkisi olabileceği gibi zararlı etkisi de olabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat