Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Güneş ne zaman yok olacak?

13,212
kez izlendi
Puan: 4.88 / 5
Detaylı Açıklama

Güneş ne zaman yok olacak?

Güneş bize en yakın yıldızdır ve dünya üzerindeki canlı yaşamının kaynağıdır. Aslında gece gökyüzünde görünen milyonlarca yıldızdan farkı olmayan güneş, diğer yıldızlara nazaran çok daha yakınımızda olduğu için büyük görünür.

Güneş şu anda ömrünün yarısındadır, yani yaklaşık 4,5 milyar yaşındadır. Biliminsanlarının büyüklüğüne ve kütlesine göre yaptığı hesaba göre güneş yaklaşık 4,5 milyar yıl daha çevresini enerji yaymaya devam edecektir. Bilim insanları geçmişte uzun bir süre güneş nasıl ısı ve ışık yayıyor sorusunun yanıtlarını bulmakla uğraştı. Sorunun yanıtı nükleer füzyon enerjisiydi. Füzyon atom çekirdeklerinin birleşerek daha ağır bir elemente dönüşmesi sırasında kütle kaybettikleri için ortaya enerji çıkması olarak tanımlanabilir. Güneş ısı ve ışık yaymasını hidrojen atomlarının birleşerek helyuma dönüşmesi sırasında açığa çıkan enerjiye borçludur.

Güneşin ömrü bu reaksiyonla doğru orantılıdır. Hidrojen güneşin yakıtı olarak nitelenebilir. Milyarca yıldır devam eden hidrojen-helyum döngüsü sırasında güneşteki hidrojen miktarı azalır. Hidrojen tamamen bittiğinde güneşin yok olma süreci de başlar.

Yaklaşık 4,5 milyar yıl sonra güneş yavaş yavaş genişlemeye başlayacak. Genişlerken önce kendine en yakın gezegen olan Merkür'ü içine alarak onu buharlaştıracak. Sonra sırasıyla diğer gezegenleri de yutarak genişlemeye devam edip bir kızıl dev haline gelecek. Sınırlarına eriştiğinde aniden patlayıp kütlesini uzaya atacak. Bundan sonra güneşten geriye beyaz cüce denilen dünya büyüklüğünde küçük bir yıldız kalacak.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat