Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gulliver'in Gezileri ne tür bir kitap?

4,785
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Gulliver'in Gezileri ne tür bir kitap?

Gulliver'in Gezileri 1726 ylında yayınlandı. Kitapta gemilerde doktorluk yapan Gulliver'ın hikayeleri anlatılır. Bir seyahat sırasında Gulliver'in gemisi batar. Kazadan kurtulan Gulliver, kendisini cüceler ülkesi, Lilliput'da bulur. Cüceler başta Gulliver'den çok korkar ve onu öldürmeyi bile düşünürler ancak zamanla iyi kalpli Gulliver'i severler. Özellikle Gulliver'in prensesin sarayında çıkan yangını söndürmesi ve düşman cücelerin donanmasını dağıtması daha çok sevilmesini sağlar. Bu arada cüceler içinde birçok düşman da kazanır. Düşmanları kralı kandırarak Gulliver'in cüceler ülkesinden ayrılmasına yol açar. Gulliver'in bundan sonraki hikayesi ise devler ülkesindedir. Kitap toplam dört cilttir. Gulliver, devler ülkesinden sonra Laputa ve Atlar ve Ülkesi'ne düşer.

Kitabın İngiliz yazarı Jonathan Swift, Gulliver'in Gezileri'nde aslında döneminin toplumsal ve siyasal yapısını hicveder. Kitap bu gözle okunduğunda özellikle politikacılar hakkındaki çok ağır eleştiriler dikkat çeker. Örneğin, cüceler ülkesindeki bakanların, bakan olmak için cambazlık bilmeleri gerekir. Hatta ip üzerinde takla atabilen kişi en önemli bakanlığa getirilir. Aslında bu çok önemli bir hicivdir. Ayrıca, Gulliver'in devler ülkesi kralının sorduğu İngiltere hakkındaki sorulara verdiği yanıtlar dönemin İngiliz siyasetinin olumsuz hali hakkında ciddi eleştiriler içerir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat