Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gülfem Hatun kimdir?

7,173
kez izlendi
Puan: 2.00 / 5
Detaylı Açıklama

Gülfem Hatun kimdir?

Osmanlı döneminde kadınlardan bahsederken ister istemez hüzünlü hikayeler çıkıyor karşımıza. Bunlardan biri de Gülfem Hatun ve ölümü. Gülfem Hatun, Kanuni döneminde, Hürrem Sultan'ın ölümünden sonra Kanuni'nin gözdeleri arasında giren cariyelerden biri. Nasıl öldüğünü, daha doğrusu neden öldürüldüğünü tam olarak bilmiyoruz.


Gülfem Hatun, Kanuni'nin Hürrem'in ölümünden sonra içine kapandığı karanlık döneminde yanında oluyor. Gülfem Hatun'un mektuplarından, ilişkilerinden anladığımız kadarı ile aralarındaki yaş farkına rağmen Kanuni'nin çocuklarına belli konularda önerilerde bulunabilecek kadar Kanuni'ye yakın ve güçlü, genç bir kadın olarak görüyoruz. 

Gülfem Hatun'un Kanuni'ye gerçekten değer verdiğini, genç yaşına rağmen şehzadelerden birine "babanız ihtiyarladı, lütfen ona iyi davranınız" maiyetindeki mektubundan anlıyoruz. Bu mektuptan Gülfem Hatun'un Kanuni'nin son döneminde diğer kadınların arasından sıyrıldığını da görebiliyoruz. Zira koskoca padişahın oğullarına tavsiye ve nasihat verebilmesi bunu gösteriyor.

Gülfem Hatun'un nasıl öldürüldüğüne dair net bir bilgimiz yok. Ancak rivayetler arasında şöyle bir acıklı hikaye sözkonusu. Osmanlı dönemindeki vakfiyeler, camiler her zaman sultanın kızları ya da eşleri tarafından yapılıyor. Mihrimah Sultan'dan da bildiğimiz kadarıyla İstanbul'un en güzel, özellikle Mimar Sinan eserleri bu eşler ve kızlar tarafından vakfedilmiş. 

Camiler ve vakfedilmiş eserler sultanaların; padişahın eşleri ve kızlarının şahsi servetlerinin aktarılması ile gerçekleştiriliyor. Kimi kadın figürler dönemin en zenginleri olarak bilindiğinden belki de kendilerini ebedileştirmek için bu tür eserleri ortaya koymaya çalışıyorlar. Gülfem Hatun'un trajedisi de burada başlıyor.

Gülfem Hatun, Kanuni'ye yakın olduğu dönemde bir cami yaptırmak istiyor ve bunun için varlığını ortaya koyuyor ancak ne yazık ki eserin tamamlanmasına yakın buna yetecek bir miktarı bulunmuyor. Bu camii öldükten sonra bitirilebilen Üsküdar'da minik bir camidir bu arada.

Gülfem Hatun'un Kanuni'ye yakınlığını bilen, onu kıskanan ve paraya ihtiyacı olduğunu da gören saray içindeki entrikacılar Gülfem'in Kanuni'ye gitmesi gereken gece ona gitmez ise ona bu parayı verebileceklerini söylüyorlar. Gülfem'in Kanuni'ye gitmesi gereken bir gece Gülfem yerine başka bir kadın Kanuni'nin yanına gitmiyor. Kanuni Sultan Süleyman nedenini sorduğunda "şu kadar para için yanına gelmedi" şeklinde açıklıyorlar. Bunun üzerine Gülfem o akşam boğduruluyor. 

Son aşamasına gelmiş cami Gülfem öldükten sonra tamamlanıyor ve ismi veriliyor. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat