Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gripten korunmak için nasıl beslenmeliyiz?

251
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Gripten korunmak için nasıl beslenmeliyiz?

Gripten korunmak için özellikle antioksidan olarak da görev yapan A, C ve E vitaminlerinden yeteri kadar almak gerekir. Bu vitaminler bağışıklık sistemimizi güçlendirerek tüm hastalıklara karşı daha dirençli olmamızı sağlar. Yeterli ve dengeli beslenmelidir. Günlük beslenmemizde besin seçiminde çeşitlilik sağlamak sağlıklı beslenme için temeldir.  


Gripten korunma ve bağışıklığı güçlendirmek için her gün, her öğün, 5 besin grubu olan süt grubu, et grubu, ekmek, sebze ve meyve grubundan yeterli miktarlarda tüketilmesi gerekir. Protein olarak süt, probiyotik yoğurt, peynir, kefir, yumurta, balık, tavuk, et tüketimi bağışıklığın güçlenmesini sağlayacaktır. Sebze ve meyve grubu her renkten ve çeşitli olmalıdır. 

Özellikle antioksidan kapasitesi oldukça zengin olan nar bağışıklık sistemini de güçlendirdiği için gribe karşı koruyucu olarak tüketilmesi gerekli olan bir meyvedir. Tahıl olarak; tam tahıllar, bulgur, esmer pirinç, kinoa, yulaf tercih edilebilir. Sıvı olarak başta kuşburnu, ekinezya gibi bitki çayları ile taze sıkılmış meyve suları da bağışıklığın güçlenmesine ve vücudumuzu gribal enfeksiyonlara karşı korunmasında etkili olacaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat