Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

GPS ile konum nasıl bulunur?

5,566
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

GPS ile konum nasıl bulunur?

Herhangi bir zamanda dünyanın herhangi bir yerinde bir kullanıcının konumunun belirlenmesi en az dört uydudan kot-faz farkının zamanının ölçülmesiyle hesaplanır. GPS uydularıyla bir kişinin konumunun hesaplanması eski bir jeofizik yöntemiyle gerçekleştirilir. Konumun bilinmediği noktadan konumu bilinen noktaya doğru yapılan gözleme dayanarak yapılır. Konumu bilinmeyen nokta GPS alıcısının olduğu ve kullanıcının olduğu yerdir. 

Uydunun koordinatlarının zamana bağlı olarak değişimini bildiğimiz için bilinmeyen noktanın konumu hesaplanan mesafeyle birlikte koordinatlara bağlı olarak hesaplanır.

Kullandığımız navigasyon cihazlarında ya da akıllı telefonlarda konum belirlenirken bu tür hesaplamalar görülmez. Bu hesaplamalar elektronik cihazdaki algoritmalar tarafından yapılır. Kullandığımız cihazlardan yüksek duyarlılıkta GPS hizmeti almak istiyorsak, GPS ile konum bildiren cihazımızı mutlaka açıklık bir alanda kullanmalıyız. 

En az 5 uydunun gördüğü alanlarda daha hassas koordinat hesabı elde edebiliriz. Gökdelenlerin bulunduğu alanlarda, havanın kapalı olduğu zamanlarda ve ormanlık alanlarda en az 20-30 metrelik sapmaları cihazımız üzerinde görürüz. Fakat bu sapmalar sizi büyük yanılgılara düşürmez. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat