Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gözleri görmeyen biri biyonik göz ile görmeye başlayabilir mi?

883
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Gözleri görmeyen biri biyonik göz ile görmeye başlayabilir mi?

Gözleri görmeyen tavuk karası hastalarına bu ameliyat uygulanır. Hastada, halk arasında tavuk karası veya gece körlüğü olarak bilinen retinitis pigmentosa tanısı olması gereklidir. Görmemekte de kastımız ışık hissi olabilir, çok yakından da olsa bir hareket hissi olanlara uygulanabilir. Işık görmeyen gözlerde birtakım ileri testler sonucunda uygun veya değil kararını vererek yapılabilir. 

Ameliyattan sonra en az 40 seanslık bir rehabilitasyonla devam ederken belli bir görme seviyesi beklenir ancak bu renkli görme değildir. Çünkü şu anda bu sistemin yazılımında renkli görme yoktur. Çok yüksek rezolusyonlu görme de beklenen bir şey değildir. Örneğin kişi aynada yüzüne baktığında ince detayları, gözünün rengini, şeklini göremez, yani çok detayı görmesi beklenmez. 

Biyonik göz, ağırlıkla hastanın kendi hayatını idare ettirmesini, yaşam kalitesini artırma, kendi başına özgür bir şekilde dolaşabilmesini sağlama amaçlıdır. Biyonik göz ile büyük objeleri, odalarda kapıyı, sandalye, masa gibi objeleri; yol, kaldırım kenarlarını, arabanın gelip gelmediğini, önünde bir engelin olup olmadığını gözlükle baktığında ve taradığı alanda bir objenin olup olmadığını görebilecek şekilde bir görme beklenir. 

Tavuk karası hastaları küçük objelerde yemek yemede zorlanır. Biyonik gözle hasta yemek yerken tabağını, tabağındaki yemeği grinin tonlarında görebilir. Çatalını, kaşığını kendi uzanıp kendi alabilecek kadar bir görme elde edilebilir. Büyük puntolarla okuyabilen hastalar da vardır. 

Biyonik göz (retina implantı) şimdiye kadar dünyada 170 civarında hastaya uygulanmış durumdadır. Türkiye'de de ilk ameliyatı biz gerçekleştirdik. Onların sonuçlarıyla da hastalarda konuştuğumuzda "en başta bir beyaz-gri bir bulutun içinde olduklarını ve daha sonra bu sistemi kullandıkça şekillerin objelerin belirmeye başladığını" ifade ederler. Biyonik gözle daha özgürce, biraz daha kendi hayatlarını kendileri devam ettirecek şekilde yaşam kalitelerini arttırıcı bir görme seviyesi yakalanır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat