Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gözde uçuk neden olur?

4,421
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Gözde uçuk neden olur?

Gözde uçuk enfeksiyonu tip 1 herpes dediğimiz uçuk virüsünün meydana getirdiği göz çevresindeki deriyi de etkileyen, göz kapakları, alt ve üst göz bölgesi, göze yakın deri, kaş üzeri, kaş içi, göz bebeğini ve renki kısmı da tutan bir seyirde ilerler. Gözde uçuk enfeksiyonu uçuk ailesi grubu dediğimiz herpes virüs grubundan tip 1 virüsle daha çok meydana gelir. 


Diğer tip virüsler de yapabilir ama yüzde 90'ından genelde tip 1 virüs sorumludur. Bu tip 1 virüs deride herhangi bir sıyrık, çatlak, zedelenme, göz bölgesinde kuruma, çatlama meydana geldiği zaman daha çok yakın aile bireylerinde uçuk var mı ona bakmak gerekir. Bu bireylerden yakın temasla, bazen de göz salgısı ya da tükürüğün temasıyla bulaşır. 

Uçuk bu bölgeye yerleştiğinde özellikle deriye yerleşir ve deri hücrelerini etkiler. Deri hücrelerini yok ederek kendi enfeksiyonunu meydana getirir. Uçuk, gözde şişme, ağrı, yanma, kızarıklık, gözde sulanma ve akıntı tarzında belirtiler gösterir. Göz derisini etkilediği gibi göz içinde de yara ve ülserler meydana getirebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat