Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gözde ışık çakması nedir?

30,409
kez izlendi
Puan: 3.00 / 5
Detaylı Açıklama

Gözde ışık çakması nedir?

Gözde ışık çakması rahatsızlığı diğer bulgularla karıştırılabilir. Bazı durumlarda ışıktan göze gelen parlamalarla karıştırılanbilir. Bu nedenle gözde ışık çakmasını iyi tanımlamak gerekir.


Işık çakması, loş ışık veya karanlık bir ortamda gözün herhangi bir yerinde ışığın yanıp sönme hissidir. Gözde ışık çakmasının nasıl olduğunu, hangi durumlarda yaşandığını doktorunuza söylediğinizde buna uygun tedavi uygulanır.

Gözde ışık çakması gözün arkasında bulunan retina ve sinir hücreleri tarafından algılanır. Gözün içerisinde bulunan saydam olan, vitreus adı verilen jöle formatında bir madde bulunur. Saydam olan bu jel tabaka yaş ilerledikçe moleküler düzeyde bozulmalar yaşar ve daha çok hareket haline geçer. Retinada bulunan bu saydam tabakanın oynaması durumunu kişi ışık çakması olarak algılar. Gözde ışık çakmasının sebebi retinada bulunan vierus jelinin hareketliliği, ayrılması ve retinayı da çekip yırtılması olabilir.

Gözde ışık çakması auralı migren hastalarında görülebilir. Yeni başlayan ışık çakmalarında retina muayenesi yaptırmak gerekir

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat