Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Göz tümörü tedavisinde ne zaman ameliyat gerekir?

2,727
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Göz tümörü tedavisinde ne zaman ameliyat gerekir?

Göz tümörü tedavisinde, tümör iyi huylu ise ameliyat için biraz bekleyebiliriz. Tümörün yani gözdeki kitlenin iyi huylu olduğuna nasıl kanaat getiririz, onu iyi bilmek gerekir. Bunun için tümörün iyi bir şekilde takip edilmesi gerekir. Fakat takip düşünmüyorsak, tümörün kötü olduğu belli ise veya buna karar verildiyse o zaman tümöre bir biyopsi yapabiliriz ve bu biyopsi ile kötü mü iyi mi olduğuna karar verebiliriz. 

Biyopside aldığımız sonuç tümörün iyi huylu olduğuna dair ise, o zaman çevre dokuya daha az zarar vererek bu kitleyi çıkartırız. Fakat biyopsi bize kötü sonuç gösterdiyse o zaman daha geniş bir ameliyat yaparız ki, herhangi bir şekilde tümörün tekrar oluşmasına neden olabilecek bir doku bırakmayalım. 

Burada genelde göz kapaklarında 3mm'lik güvenlik alanı bırakılır. Örneğin göz kapağında 4mm'lik bir tümör var diyelim. Göz doktorları bunun 3mm sağından ve 3mm solundan ve etrafından da 3mm'lik bir güvenlik sınırı bırakarak tümörü çıkartır.

Bu tümör eğer gözün içerisindeyse, o zaman kemoterapi ya da yeni gelişmiş bazı tedavi metotları mevcuttur. Proton terapi veya oftalmik damara girerek, ilacın direkt tümörün içerisinde verilmesi gibi son zamanlarda gelişmiş ve tümöre rağmen gözü koruyacak yeni teknikler kullanılabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat