Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Göz tümörü olan kişiler nelere dikkat etmelidir?

3,422
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Göz tümörü olan kişiler nelere dikkat etmelidir?

Göz tümörü olan kişilerin dikkat etmesi gereken şey takiptir. Eğer bir tümör, yani gözünüzde bir kitle varsa, bu kapakta veya gözün içerisinde; gelişimi çok önemlidir. Göz içindeki, kapağındaki veya çevresindeki kitlenin gelişimi çok yavaş, herhangi bir problem yaratmıyor, görme sorunlarına yol açmıyorsa bunlar fotoğrafları çekilerek büyüyüp büyümedikleri de takip edilerek izlenmeye alınır. Bunun için altı ayda bir ya da eğer tehlikeli olmadığına karar verildiyse yılda bir göz doktoru ile yapılacak takiplerle kötüleşip kötüleşmediğine karar verilir. 

Örneğin gözün beyaz kısmında kahverengimsi bir leke düşünelim. Bu leke mercimek büyüklüğünde olsun. Bu leke yıllardır bu şekilde duruyorsa, hiç büyümüyorsa bunu sadece takip etmemiz yeterlidir. 

Eğer bu sütlü kahverengi renkte olan lekenin rengi birden siyahlaşırsa, aniden büyümeye başlarsa o zaman yapmamız gereken şey derhal bir göz doktoruna görünmektir veya gözünüzün içerisinde bir leke var ve göz doktorunuz bu lekenin yılda bir takip edilmesini söyledi fakat siz görmede bir azalma hissettiyseniz, doktorunuzun dediği gibi 1 yılı beklememeli, derhal bir göz doktoruna gitmeli ve lekeyi daha yakın takip altına almamız gerekir. 

Gözünüzde bir kitle varsa ve örneğin göz kapaklarında bir yaraya dönüştüyse, burada da bir kötülemeyi düşünmekte fayda vardır. 

Gözünüzde tümör varsa ve kötüleştiğini tespit ettiğiniz zaman işte bu durumda derhal göz doktorunuza gideceksiniz ve göz doktorunuz sizi bu konuda ek uzmanlığı olan birisine yönlendirecektir.

Bu durumda gecikme olduğu için hızlıca tedaviye yönlenmek gerekir.

Göz tümörü tedavisi seçenekleri
- Lazer tedavisi
- Radyoterepi
- Gözdeki kitlenin çıkarılması için cerrahi operasyon

Eğer tedavide gecikirseniz hayati tehlike ortaya çıkabilir, kanser vücudun başka bölümlerine sıçrayabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat