Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Göz kanserleri nasıl tedavi edilir?

1,421
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Göz kanserleri nasıl tedavi edilir?

Göz kanserlerinin tedavisinde kanserin başladığı bölüme göre tedavi yapılır. 

Örneğin, göz kapaklarından menşei alan bir kanser söz konusu ise, burada yapacağımız şey göz kapağında 10 mm'lik, 15 mm'lik çok büyük bir kanser ise, buradan önce bir biyopsi alınır. Biyopsinin sonucuna göre çıkarılacak dokular tespit edilir. Biyopsi sonucu kitlenin kötü olmadığını söylüyorsa, iyi huylu bir tümör ise, o zaman sadece tümörün kendisi çıkarılır. Ancak tümör kötü huylu ise en az 3mm'lik bir güvenlik alanı (zone'u) bırakılır. Gözde, 13 mm'lik bir kanserli dokuda, 3 mm sağdan, 3 mm soldan, toplamda 19 mm'lik bir dokunun çıkarılması gerekir güvenlik açısından. Eğer ki çıkarılan doku çok büyükse, göz kapağının yapısı bozulacağı için, göz kapağı bozulduğunda hem göz, hem de kornea bozulur. Bu nedenle gözün çevresindeki dokulardan parçalar greft olarak getirilip göz kapaklarının yapısı korunmaya çalışılır. 

Tümör, gözün içerisindeyse, o zaman kanserin erken döneminde lazer ile tedavi yapılabilir. Lazerin yetmediği durumlarda proton terapi adı verilen ve yeni geliştirilen bir tedavi uygulanır. Bu da direkt kanserin kendisini yakabilmektedir. Bazı durumlarda da oraya kurşun plakalarla radyasyon verilen radyoterapi uygulaması yapılabilir, tümör parçalarını küçültmek için.

Yeni gelişen tekniklerden bir diğeri ise şöyledir: Gözdeki optik damara girerek direkt kanserli dokunun içerisine kemoterapi yapılabilir. Bunlar, eskiden gözü kaybedecek, gözü çıkarmak zorunda kalacak kadar büyük tümörlerde gözü korumak amacıyla yapılan koruyucu tedavilerdir. Aynı zamanda vücuda yayılmış bir tümör varsa, kemoterapi ile bu tedaviyi tamamlamak gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat