Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Göz anjiyosu hangi hastalıkları teşhis etmek için yapılır?

15,567
kez izlendi
Puan: 1.33 / 5
Detaylı Açıklama

Göz anjiyosu hangi hastalıkları teşhis etmek için yapılır?

Gözün dip kısmında pek çok damar bulunmaktadır. Gözdeki damarlar, vücuttaki diğer damarların aynısıdır. Göz hekimleri özel aletler kullanarak bu damarları çıplak halde görebilirler. 

Göz dibine bakılması ile özellikle damar patolojisi içeren hastalıklar hakkında fikir sahibi olmak mümkündür. Örneğin diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıklara tanı koyarken göz anjiyosundan faydalanılabilir. 

Göz dibine bakılarak gözdeki genel değişimler tespit edilebilir Vücuttaki değişiklikler önemsiz olsa bile bazı durumlarda damarlardaki bozulmalar vücuttan ziyade göz için önemlidir. Gözdeki sorunların tespiti için göz dibi anjiyosu yapılmalıdır.

Göz dibi anjiyo ile incelenirken, göz içindeki damarlarda problem varsa vücuda verilen boyalı madde göze geldiğinde bu damarlardan sızdırma olacaktır. Damardaki sızdırmaları çıplak gözle görmek mümkün değildir. Göz damarlarındaki sızdırmalar, anjiyoda çekilen fotoğraflarla incelenip analiz edildiğinde hastalık tespit edilirse tedavi sürecine başlanır. 

Göz dibi anjiyosu diyabetlilere, hipertansiyon hastalarına, damar sertliği olan hastalara uygulanabilir. Bunun dışında gözün içinde olan damar paketleri, damar anomalileri, damarsal yapılardaki bozukluklar ve yaşa bağlı görme merkezlerinde oluşan tahribatının belirli safhalarında görme merkezini incelemek için de göz anjiyosu yapılabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat