Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Görüntü rehberliğinde radyoterapinin kanser tedavisine faydaları nelerdir?

18,026
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Görüntü rehberliğinde radyoterapinin kanser tedavisine faydaları nelerdir?

Görüntü rehberliğinde radyoterapi, radyoterapinin uygulama alanının tedaviden önce ve tedavi sırasında düzenli olarak görüntülenerek uygulanmasına olanak sağlayan bir tedavi türüdür. Aslında radyoterapinin olmazsa olmazıdır. Radyoterapide uygulanan radyasyonun tümörlü dokuya seçici olmaması, normal dokuya da hasar verebilme potansiyelinin olması, potansiyel yan etkilere neden olur. Dolayısıyla radyoterapi uzmanları ışınlama sırasında, ışınladığı bölgenin, gerçekten ışınlanmasını istediği bölge olup olmadığını üst düzey radyolojik yöntemlerle mutlaka belirlemek ve bunu tedavi planlamamızın içine dahil etmek zorundadır.  

Prof. Dr. Hale Başak Çağlar "Tüm kanser hastalarında olduğu gibi, meme kanseri hastalarını da birden fazla bilim dalı tedavi ediyor. Bu hastalara yoğun tedaviler yapılıyor ve yaşam süreleri giderek uzuyor" dedi.

Radyoterapi uygulaması sırasında hedeflenen bölge ne kadar net ve doğru olarak gözlemlenir ve tanımlanırsa, kanser tedavisi başarısı da o kadar iyi olur. Tedavi planlaması sırasında görüntüleme yöntemlerinden faydalanarak hedeflenen bölgenin doğru, gerçekten tümörlü bölge olduğuna emin olunsa bile, tedavi seanslar şeklinde uygulandığı için her seansta önceden tanımlanmış olan bölge için radyoterapi yaparken, gerçekten de o bölgenin ışınlandığından emin olmak için radyoterapi cihazlarının üzerine monte edilmiş görüntüleme cihazları bulunur. 

Radyoterapi uzmanları her uygulamada, ışınlamaya başlamadan önce ışınlanan alanın radyoterapi uzmanının belirlediği ve tanımladığı alan olup olmadığından emin olmalıdır. Bu iki sistemin üst üste bindirilmesi ile uygulanan radyoterapiye görüntü rehberliğinde radyoterapi denir. Bu, cihazın özelliklerinden gelir. Bazen iki boyutlu, kimi zaman da üç boyutlu olur. Hedefe, tedavi edilen kanser türüne ve hastanın durumuna göre değişiklik gösterir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat