Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Görme bozukluklarının lazerle tedavisinde en yeni teknolojiler nelerdir?

19,301
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Görme bozukluklarının lazerle tedavisinde en yeni teknolojiler nelerdir?

Görme bozukluklarının lazerle tedavisinde en yeni teknolojiler...

Göz bozukluklarının lazerle tedavisi ilk olarak Excimer lazer ile başladı. Sinan Göker bu tedavilere 1992 yılında PRK / LASEK | Lazer ve Göz İçi Lens adı verilen bir teknikle başladı. Ardından iki yıl sonra Lasik adı verilen başka bir yönteme geçildi. Bu zaman içinde lazer cihazlarının teknolojilerinde ilerleme oldu ve  başarı oranları arttı. Artık, göz bozukluklarında; miyop, hipermetrop ve astigmat için gerçekleştirilen Lasik ameliyatlarında başarı oranı yüzde 96-97'lere çıkmış durumda. 

Bu süreç içinde pek çok yeni cihaz piyasaya sürüldü. Bir kısmı "daha iyi" denilerek sürüldü ancak bunlar eski bazı cihazların isminin değiştirilerek tekrar piyasaya sürülmesinden başka bir durum değil. O nedenle buradaki kafa karışıklığını netleştirmek gerekiyor. 2018 itibari ile miyop, hipermetrop ve astigmatın lazerle tedavisi için uygulanan en iyi yöntem büyün dünyada geçerliliği olan en başarılı lazer yöntemi Lasik yöntemidir. Bu yöntemde korneada flap adı verilen kapak kesilerek kaldırılır ve altına lazer yapılır ve kapak tekrar kapatılır.  Bu yöntemin adı Lasiktir. Lasik ile beraber kullanılan bir diğer yöntem ise Wavefront adı verilen lazer ışınının kalitesi ile ilgili bir fark ortaya sunan yöntemdir. 

Son dönemde görme kalitesi en iyi olan, en geçerli yöntem, Wavefront adı verilen, halk arasında kartal göz olarak bilinen yöntem ile Excimer lazer olarak da adlandırılan lasik yöntemidir. Çıkan No Touch, Smile göz ameliyatı vb. pek çok yeni yöntemden de bahsediliyor ancak bu yöntemler daha iyi, başarı oranları daha yüksek yöntemler değil. Şu an için tüm dünyada geçerliliğini koruyan başarı oranı yüzdesi en yüksek olan yöntemler Lasik ve Wavefront yöntemidir. 

Bahsi geçen "Göze Dokunmadan Lazer / No Touch Laser" gibi yeni gibi sunulan teknikler ise eski tekniklerin tekrar sunulmasıdır ki, güncel göz tedavilerinde artık bu tür teknikler yer almamaktadır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat