Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Girne'de ne yiyelim?

1,257
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Girne'de ne yiyelim?

Girne'ye gidilmeden önce mutlaka Kıbrıs'ta tatmanız gereken lezzetleri biliyor olmalısınız. Adanın konumu itibariyle hem Kuzey Afrika'dan hem de Türk mutfağından etkileşimle karma bir mutfak kültürü oluştuğu gözlemlenebilir. 

Girne'de mutlaka tatmanız gereken lezzetlerin arasında ilk sırada şeftali kebabı gelir. Şeftali kebabı ismini bir sokak satıcı olan Ali'den almıştır. Şef Ali olarak anılan bu kişinin ardından zamanla sözcükler birleşerek şeftali kebabı ortaya çıkmıştır. Şeftali kebabında, kıyma parçaları koyun gömleği ile sarılarak ızgara edildiği için Türkiye'de yenilen kebaplardan farklı bir tada sahiptir.

Girne'de denemeniz gereken lezzetlerden bir diğeri de  Mücendra pilavı olarak bilinen yemektir. Normal bildiğimiz pilavın bir benzeri olarak bilinen bu pilavın için yeşil mercimek konularak soğanla pişirilir. Kıbrıs'taki diğer ünlü tatlar arasında macun denilen meyve şekerleridir. Meyveler uzun süre kireçte yatırılarak acıları alınır. Sonrasında bol şekerli su ile pişirilir.

Yemekler sonrasında Kıbrıs macunlarını tatmak gerekir. Özellikle cevizle ve patlıcanla yapılmış olan macunlar çok popülerdir. Kıbrıs'ta yoğurtlu bal ve hellim peyniri de denemeniz gereken diğer lezzetler arasındadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat