Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Girne nasıl bir şehirdir?

4,195
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Girne nasıl bir şehirdir?

Girne, Akdeniz'in ortasında bir ada devleti olarak yer alan Kıbrıs'ta bir liman şehridir. Lefkoşa'ya da çok yakın bir konumu vardır. Kuzeyinde Akdeniz, güneyinde 5 Parmak Dağları bulunur.

Türkiye'nin herhangi bir şehrinden Girne'ye gitmek için genellikle uçak tercih edilir. İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana gibi merkezlerden uçak seferleri sizi Kıbrıs Ercan Havalimanı'na ulaştırır. Ercan Havalimanı'ndan yaklaşık 45-60 dakikalık bir süre sonra Girne'ye varılabilir.

Girne iklim özellikleri bakımından tipik bir Akdeniz şehridir. Kıyı şehri olması sebebiyle yılın en az 300 gününde bol miktarda güneş alır. Yağmur ise belli dönemlerde az miktarda yağar. Akdeniz ikliminin geçiş dönemlerinde birkaç gün durmaksızın yağmur yağıyor olsa da genel iklim özellikleri uyarınca Girne turistlerin fazlasıyla tercih ettiği bir mekan olmuştur.

Girne'nin tarihi açıdan da önemli bir yer olduğu bilinmelidir. Akdeniz'in tam ortasında bulunan Kıbrıs'ın Araplar döneminde Kuzey Afrika ile ticareti arttırabilmek için daha çok değer gördüğü bilinen bir gerçektir. Girne Limanı ise çok uzun zamanlar, Araplarla yapılan bu ticaretin geçiş noktası olma özelliğini korumuştur. 

Şehir içerinde gezilecek yerlere bakıldığında ise eski Girne Limanı'na ait birçok batık ve arkeolojik kalıntının olduğu gözlenebilir. Özellikle son 10 yıllık süreçte Türk turistler tarafından Kıbrıs tatili daha çok ilgi çeker olmuştur. Antalya ile olan rekabetçi fiyatları ve Türkiye'den gelirken dış hatlar terminallerine geçiş olanağı sağlayıp insanların ucuz alşveriş yapma şansını arttırması sebebiyle en çok  tercih edilen tatil rotalarından biri haline gelmiştir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat