Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gıcık tutması nasıl geçer?

18,661
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Gıcık tutması nasıl geçer?

Gıcık tutması ancak nedene yönelik tedavi uygulanırsa geçer. Astım hastalığına bağlı gıcık öksürük söz konusuysa sıkça karşılaştığımız gibi antibiyotikler, öksürük şurupları kullanmak yararsız ve de anlamsızdır. Yapılması gereken astımın düzeyini belirlemek, solunum fonksiyon testleri yapmak, alerji düşünülüyorsa alerjik deri testini yapmak ve gereken diğer incelemeleri tamamladıktan sonra hastanın durumuna göre tedavisini düzenleyip, takibe almak en önemlisi de hastayı hastalığı ile ilgili bilgilendirmek, eğitmektir. 


Reflüye bağlı öksürük varlığında hasta gastroenterolojiye yönlendirilmeli gerekli görülürse safra kesesi yönünden değerlendirilmesi ve endoskopi yapılmalı, mikrobik bir durum varsa (helicobakter pylori) onun eradikasyonu yapılmalı, tedavisi yapılmalı ve gerekli takip konunun uzmanı hekimce uygulanmalıdır. Yine hastanın beslenme konusunda bilgilendirilmesi önemlidir. 

Gıcık öksürüğe yol açan hastanın kullandığı tansiyon ilacı ise bu ilacın değiştirilmesi yeterli olacaktır. İnterstisyel fibrozis dediğimiz durumda ise göğüs hastalıkları hekiminin takibinde gerekli tedavi uygulanmalıdır. Yine geniz akıntısına bağlı gıcık öksürük alerjikse alerji açısından nedene yönelik tedavi, kemik eğriliği gibi cerrahi gerektiren bir durumun varlığında KBB müdahalesi ile cerrahi tedavi planlanması uygun olacaktır. 

Bazen de psikojenik öksürük dediğimiz, fiziksel bir nedene bağlı olmayan öksürükler karşımıza çıkabilir. Diğer tüm nedenler ekarte edildikten sonra yani hastanın muayene bulguları, akciğer grafisi, solunum fonksiyon testler, KBB muayenesi, reflü yönünden değerlendirilmesi bir patoloji ortaya koymadığı halde gıcık öksürük devam ediyorsa hastanın öyküsü de psişik öksürüğü düşündürüyorsa bu durumlarda psikiyatri konsültasyonu istenmesi yararlıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat