Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gıcık tutması kimlerde daha çok görülür?

2,542
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Gıcık tutması kimlerde daha çok görülür?

Gıcık tutması dediğimiz kuru ya da çok az balgamın çıkarılabildiği ard arda uzun süren öksürük yakınması herkeste görülebilmekle birlikte en sık alerjik kişilerde karşımıza çıkmaktadır. Alerjik bireylerde geçirilen viral enfeksiyonlar sonrasında ya da alerjen dediğimiz alerjileri olan maddelerle temasla, ya da iritan maddeler yani sigara dumanı, çamaşır suyu gibi keskin kokuların solunması, kirli hava teması ile hava yolu ödemi artışı sonrası bronş hiperreaktivitesi dediğimiz durum nedeni ile uzun süreli gıcık öksürük yakınmaları görülür. 


Diğer insanlarda hafif bir üst solunum yolu enfeksiyonu olarak geçirilen durum bu grup hastalar için trekeit dediğimiz nefes borusu ve ardından bronşlarda kızarma şişme tablosunun eklenmesi ile 3 aya kadar uzayabilen gıcık öksürüğe yol açabilir. Bu durumlarda mutlaka konunun uzmanı hekime başvurulmalı ve gerekli tedavi düzenlenmelidir. 

Yine reflü hastaları gıcık tutmasının sık görüldüğü diğer grup hastalardır, özellikle nedeni bulunamayan öksürüklerde mutlaka reflü açısından değerlendirme yapılmalı, her zaman mide yakınmaları, yanma ekşime olması beklenmemelidir. 

Ayrıca üst solunum yolları kronik hastalığı olanlarda kronik sinüzit, alerjik rinit, konka hipertrofisi-burun eti büyümesi-, nasal polip, septal deviasyon-burun kemiği eğriliği- durumlarında geniz akıntısına bağlı gıcık öksürük sıkça görülür. Yine interstisyel fibrozis dediğimiz akciğerlerde büzüşme ya da esnemede kayıpla giden durumlarda gıcık öksürük çok önemli ve hastalığın erken dönemlerinde tek bulgu olabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat