Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gevşemek için hangi yoga hareketlerini yapabiliriz?

6,441
kez izlendi
Puan: 3.95 / 5
Detaylı Açıklama

Gevşemek için hangi yoga hareketlerini yapabiliriz?

Yoğun bir günün ardından gevşemek istiyoruz.
Gevşemek için yoga hareketlerinden önce nefes egzersizi yapmalıyız. Ardından da kendimizi bırakacağımız, iyice gevşeyeceğimiz bir iki hareket yapacağız.

Önce nefes egzersizi ile başlayalım.

İlk egzersizimiz diyafram nefesi: ellerimiz dizlerde, sırtımız dik, omuzlar geride ve gözler kapalı olmalı. Nefes alırken karnımı şişirip, nefes verirken karnımı içime çekiyorum. Karnımızda bir balon varmış gibi, balon şişiyor ve küçülüyor. Bedenimiz, nefesi tekrarlarken, zihnimiz sadece seyrediyor. Nefes alıyoruz, nefes veriyoruz. Sadece bedenimiz değil, zihnimiz de yavaş yavaş gevşemeye başlıyor.

Yavaşça göğsümüzü bacaklarımızın üzerine bırakıyoruz. Önce karnımızı, sonra göğsümüzü ve en son hafifçe başımızı yere bırakıyoruz. Kollarımızı topuklara doğru, yere bırakıyorum. Avuç içleri yukarıda kalıyor. Bedenimizi yavaşça yere itiyorum.

Önce hayali bir el, belimizin üstünden yere doğru itiyor. Kalçalarımızla da topuklarımızı itiyoruz. Başka bir hayali el ise, enseden ileriye doğru boynumuzu uzatıyor. Omuzlarımızı ve dirseklerimizi iyice düşürüyoruz. Burada tüm bedenimizi bırakıyoruz. Bu sadece fiziksel değil zihinsel de bir egzersizdir.

Derin nefes alıyorum ve yavaşça veriyorum. Ardından bedenimin her bir bölümünü yavaş yavaş yere bırakıyorum. Ardından bedenimle konuşmaya başlıyorum. Önce ayaklarımdan başlıyorum.

Ayaklarımızı bırakıyoruz, dinlendiriyoruz. Sessizce ve içimizden tüm vücudumuzla konuşuyoruz. Alt bacaklarımızla, dizlerimizle, üst bacaklarımızla, kalçalarımızla, sırtımızla, omuzlarımızla teker teker konuşuyoruz. 

El parmaklarımızı, ayaklarımızı, sırtımızı bırakıyoruz. Yüzümüzde hafif bir gülümseme, yanaklarımızı bıraktığımızı fark ediyorum. Göz kapaklarımızı, başımızı, tüm bedenimizi yere bıraktığımızı fark ediyoruz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat