Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gereksiz alışveriş yapmaktan nasıl kurtulabilirim?

4,871
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Gereksiz alışveriş yapmaktan nasıl kurtulabilirim?

Günümüzde insanların satın aldığı hizmet ya da ürünlerin çoğu gerçekten ihtiyaç olmayan, istekleri doyurmak için satın alınan şeylerden oluşuyor.

Alışverişte 10 saniye kuralı
Gerçekten ihtiyacınız olmayan ürünleri almamak için uygulanabilecek yöntemler var. Bunlardan ilki ve en önemlisi 10 saniye kuralı. Bir ürünü satın almadan önce onu elinize alın ve 10 saniye boyunca o ürüne gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını kendinizi kandırmadan samimi bir şekilde sorgulayın. Eğer gerçekten ihtiyaç olduğunu düşünüyorsanız satın alın. Bu sadece bir istek ya da lüks ise almaktan vazgeçin. Yapılan araştırmalara göre insan beyni bir şeyi satın alıp almayacağına 2 saniyede karar veriyor. Bu nedenle satın almadan önce durup 10 saniye düşünmek gerçekten faydalı olur.

Gereksiz alışveriş yapmaktan kaçınmanın yolu beyninizi şaşırtmaktan geçiyor. Beyninizi şaşırtmak için ödemelerinizi bozuk para ile yapın. Bu yöntem sizi alışveriş yapmaktan alıkoyabilir.

Unutmayın dokunduğunuz bir ürünü satın alma ihtimaliniz dokunmadığınız bir ürünü satın alma ihtimalinden çok daha yüksektir. Bu yüzden ürünleri önce gözünüzle iyice tarayın. Mümkün olduğunca ürünü elinize almayın.

Mutlaka ev almak, araba almak, bilgisayar almak ya da bisiklet almak gibi bir yatırım ya da büyük alışveriş hedefiniz olsun. Bu hedefinizi size hatırlatacak notları görünür yerlere yapıştırın. Bir hedefiniz olursa ona daha çabuk ulaşmak için harcamalarınızı kısabilirsiniz.

Evdeki kullanmadığınız eşyaları toplayın ve büyük bir masanın üstüne bunları yığıp fotoğrafını çekin. Daha sonra gereksiz alışveriş yapacağınızı hissettiğinizde bu resme bir bakın. Gereksiz eşyalarınız arasına yenilerini eklemek istemeyeceksiniz.

Gardırobunuzun resmini çekin ve yanınızda taşıyın. Var olan kıyafetlerin benzerlerini almaya gerek yok.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat