Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Genital uçuğun belirtileri nelerdir?

85,158
kez izlendi
Puan: 4.75 / 5
Detaylı Açıklama

Genital uçuğun belirtileri nelerdir?

Genital uçuk herpes simplex virüsü denen 2. tipin neden olduğu kaşıntılı, döküntülü, ağrılı bir hastalıktır. Genital uçuk cinsel ilişki ve öpüşme ile bulaşabilir. Belirtileri hemen ortaya çıkmaz, 3 hafta ile 1 ay içinde kendini belli eder. 

Temas yerinden vücuda giren mikroorganizma deri altında sinir kök uçlarına yerleşerek orada harabiyete neden olur. Minik, içi sıvı dolu, kabartılı lezyonlar şeklinde ortaya çıkar. Bu uçuk erkekte penis başı, kökü, kasık bölgesinde, kadınlarda ise vajina, vulva ve kasık bölgesinde görülür.

Viral bir hastalık olan genital uçuk, deri altındaki sinir uçlarına yerleşerek kişide ömür boyu kalabilir. Bazı dönemlerde ataklar halinde, minik, kaşıntılı lezyonlar halinde bu bölgelerde ortaya çıkabilir. Bunların ortaya çıkış sıklığı: Şiddetli uçuk, yorgunluk, kronik stres, beslenme bozuklukları gibi etkenlerle ilişkilidir.

Tedavisi ortaya çıktığı dönemde ağrıyı, acıyı azaltmak, kaşıntıyı gidermek, antiviral tedaviyle hayat kalitesini arttırmak yönündedir. Hasta bu açıdan çok dikkatli olmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat