Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Genital siğilin belirtileri nelerdir?

133,391
kez izlendi
Puan: 4.61 / 5
Detaylı Açıklama

Genital siğilin belirtileri nelerdir?

Genital siğil, HPV yani human papilloma virus isimli bir etken tarafından oluşturulur. Bu virüsün 150 civarında tipi vardır. HPV'nin 20-30 kadar türü cinsel bölgede enfeksiyona sebep olur. Bu virüsün bazı tipleri elde ve ayaklarda siğile neden olurken, bazıları cinsel bölgede siğile yol açar.

HPV'nin bazı türleri ise serviks yani rahim ağzı, penis, vajina, anüs, ağız, boğaz gibi bölgeleri tutarak bu bölgelerde kansere neden olmaktadır. Bunlar arasında özellikle rahim ağzı kanseri önemlidir.

Genital HPV enfeksiyonu en sık görülen cinsel yolla bulaşan viral hastalıktır. 20-40 yaş arasında sık görülmektedir. Son dönemde cinselliğin daha rahat yaşanır hale gelmesi, korunmasız ilişki ve cinsel partner sayısının artması nedeniyle görülme sıklığı artmıştır. 

HPV'nin bulaşması için cinsel birliktelik olması şart değildir. Hastalıklı bölgeye temas bulaşma için yeterlidir. 

Genital siğil HPV belirtileri

HPV çok nadiren belirti verir. Çoğu insanda belirgin bir lezyon görülmez. Görülen lezyonlar ise çoğu zaman kabarıklık olarak hissedilir. Karnabahar benzeri lezyonlar şeklinde olarak gözlenebilir.

HPV teşhisi

HPV'nin teşhisinde bu lezyonların görülmesi önemlidir. Ama sıklıkla görülmez. Bu yüzden diğer tanı yöntemleri olarak siğilden alınan lezyonun biyopsiye gönderilmesi ile PAP Smear Testi yapılabilir. Ama en pratiği bir laboratuvar testi olan HPV DNA testidir. HPV DNA testi sonucu kişide HPV virüsünün olup olmadığını gösterir. 

HPV DNA testi pozitif çıkarsa, HPV genotiplendirme testi yapılmalıdır. Bu testin yapılma sebebi ve önemi, kişide hangi HPV türlerinin olduğunun tespit edilerek, rahim ağzı kanseri açısından risk altında olup olmadığının saptanmasıdır.   

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat