Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Geçirdiğim trafik kazası sonucu açacağım tazminat davası ne kadar sürer?

31,760
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Geçirdiğim trafik kazası sonucu açacağım tazminat davası ne kadar sürer?

Günümüzde mahkemelerde dava açma yolu oldukça uzun prosedürlere tabi tutulmuştur. Bu nedenledir ki yargılamalar oldukça uzun sürebilmektedir. Bu süreler yaklaşık 1 ile 1,5 yıl aralığında değişmektedir. Yargılamaların bu kadar uzun sürmesinde sebepler oldukça fazladır. Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde mahkemelerimizin iş yoğunluğunu dikkate alırsak bu sürelerin uzun olması normal karşılanmaktadır. Bu tür yargılamalarda her delil mahkemeye sunularak mahkemelerden ne tür bir tazminat istendiği açıkça belirtilmelidir. Tüm talepler açıkça belirtildikten sonra mahkemeler sırasıyla dosyayı, kusura bir itiraz varsa kusur bilirkişisine ve akabinde ise hesap bilirkişisine gönderir. Gerekli hukuki prosedür tamamlandıktan sonra mahkeme kazada mağdur kalan kişinin tazminata hak kazanıp kazanmadığına, kazandı ise ne kadar kazandığını hüküm altına altına alınmasına karar verir. Bu süreçler tamamlandıktan sonra sonuca itiraz eden taraf sırasıyla istinaf mahkemelerine ve Yargıtay başkanlığına temyiz için başvuru yapabilir. Burada önemle belirtmek gerekirse bu davanın açılması için ceza yargılanmasının sonucu beklenmez.

Yine trafik kazası geçiren bir kişinin tazminat hakkına ilişkin en etkili yollardan birisi de Sigorta Tahkim Komisyonlarına başvuru yaparak bu kurumdan talepte bulunmaktır. Sigorta Tahkim Komisyonuna başvuru yapmak, süreçleri bir yandan kısaltmakta bir yandan da mahkemelerdeki iş yükünü azaltacağından bizim de tavsiye ettiğimiz bir kanun yoludur. Sigorta Tahkim Komisyonu, sigortacılık kanunu kapsamında sigortalı, sigortadan menfaat sağlayan kişiler ve sigorta ettirerek riski üstlenen taraflar arasındaki uyuşmazlıkların çözümü için kurulan organizasyona verilen addır. Komisyon, sigorta şirketleri ve sigortalı arasında yaşanan problemlerin, mahkeme sürecine gerek kalmadan kısa zamanda çözüme kavuşturulması adına oldukça önemli bir konumdadır.

Tazminat talebinin çözüme kavuşturulması için Sigorta Tahkim Komisyonuna gelen başvurular öncelikle karara bağlanması da ilk aşama komisyondaki raportörler tarafından incelemedir. Ön incelemelerini 15 iş günü içerisinde tamamlayan raportörler başvurunun bağımsız sigorta hakemlerine iletilip iletilmemesine karar verirler. Eğer başvuru için sigorta hakemlerine iletilmesi kararlaştırılırsa ise sigorta hakemleri başvuruyu en geç 4 ay içerisinde inceleyerek uyuşmazlık taraflarına kararı bildirirler. Kararı olumlu bulmayan taraf komisyona itiraz eder. Yapılan itirazların değerlendirilmesi ise en az iki ay içerisinde hakem heyeti tarafından incelenerek karara bağlanmaktadır. Söz konusu karar daha sonra en geç 3 iş günü içerisinde taraflara bildirilmektedir. Böylelikle toplamda en fazla 6 ay gibi sürede tazminat başvurusuna isnaden karar süreci tamamlanmış olur. İfade ettiğimiz gibi mahkemelerde dava açmak yerine şartlar uygun ise Sigorta Tahkim Komisyonlarına başvuru yapmak daha akılcı bir yol olacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat