Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Geç yaşta hamilelik bebekte ne tür sorunlara yol açabilir?

6,455
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Geç yaşta hamilelik bebekte ne tür sorunlara yol açabilir?

ilerleyen anne yaşı ile yumurtalıklardaki yumurta kalitesi bozulur. Yumurtanın teşekkülü sırasında kromozomlar eşit bir şekilde bölünmediğinden, bebek anne ve babadan gelen kromozomlarla oluştuğu için bebekte kromozomal anomaliler sık görülür. İlerleyen anne yaşı ile bu geometrik bir şekilde artar. 


Özellikle ileri anne yaşındaki canlı doğumlarda en sık gördüğümüz kromozom anomalisi Down Sendromu'dur. Bu aynı zamanda toplumda doğumsal zeka özürünün en sık rastladığımız sebebidir. Bu nedenle gebeliğin ilk 3 ayında veya ikinci 3 ayında yapılan birtakım ultrason tetkikleri ve kan tetkikleri ile bu riskin kişi açısından artıp artmadığı değerlendirilir. Aileye bir bilgilendirme yapılır. Gerekirse gerçekten bu bebekte bir kromozom hastalığı olup olmadığını amniyosentez veya koryon villus biyopsisi (CVS) gibi tektiklerle belirlenebilir. 

Geç yaşta hamileliklerde, yumurtanın da farklı bir şekilde olması, yaşlanması nedeniyle çoğul gebelik olabilir. Yani beklenmedik çoğul gebelikler ileri yaşlarda daha çoktur. Bunun yanı sıra ileri yaş gebelikler tüp bebekle de oluşturulmuş gebelikler olduğu için çoğul gebelikler daha sık görülür. Çoğul gebeliklerde erken doğum, düşük doğum tartısı, yine bunlara bağlı olarak bebekte erken doğuma bağlı körlük, zeka ile ilgili serabral palsi (beyin felci) ile ilgili sorunlar daha sık görülmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat