Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Geç yaşta hamile kalmak riskli midir?

11,338
kez izlendi
Puan: 3.24 / 5
Detaylı Açıklama

Geç yaşta hamile kalmak riskli midir?

İleri yaşlardaki hamileliğin riskli olup olmadığı hem annenin genel durumunun iyiliği, hem de gebeliğin sağlığı ile ilgilidir. 


İlerleyen yaş ile birlikte birçok hastalık daha çok görülmektedir. Böbrek, şeker, yüksek tansiyon gibi hastalıklar gebelik durumunda annenin sağlık durumunu olumsuz etkileyebilir. Aynı zamanda gebeliğin de normal bir zamanda gelişmesini veya bebeğin normal bir şekilde gelişmesini olumsuz etkileyebilir. Dolayısıyla ileri yaşta hamilelik hem anne, hem de bebek için bazı riskler oluşturabilir. 

Bu ileri anne yaşındaki bütün annelerin riskli olduğu ve olumsuz sonuçlar ile karşılaşacağı anlamına gelmez. Eğer hastanın kilosu normal, genel durumunda bir bozukluk yok, böbrek ve karaciğer sağlığı, kalp sağlığı yerindeyse ve gebelik oluştuktan sonra böyle devam ediyor ve bebek normal bir bebekse, normal bir gebelik süreci ile sonlanması, hatta normal doğumla bile sonlanması yüksek ihtimaldir. 

İleri anne yaşındaki annenin eğer çok ileri derecede bir böbrek, karaciğer kalp hastalığı varsa, istenmeyen bir gebelik oluştuysa, bu gebeliğin sonlandırılması istenebilir veya tavsiye edilebilir. Bütün bunlar hekim ve hastanın iletişimi sonucunda, ailenin isteği sonucunda yapılacak bir işlemdir. Yine de nadir olarak çok ağır hastalıkları olan kişilerde gebelikler sürdürülebilir ve doğumla sonuçlanabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat